Resort skarbu nie sprzeda Dalmoru

Cezary Pytlos
31-05-2001, 00:00

Resort skarbu nie sprzeda Dalmoru

Ministerstwo Skarbu Państwa wstrzymało prywatyzację Dalmoru z Gdyni. Resort skarbu chce sprzedać część jego majątku. Przed sprzedażą przedsiębiorstwo połowów dalekomorskich zostanie oddłużone.

Powodem wstrzymania procesu prywatyzacyjnego Dalmoru z Gdyni było znikome zainteresowanie ze strony inwestorów. Na zaproszenie Ministerstwa Skarbu Państwa do rokowań o przejęcie od 10 proc. do 80 proc. akcji Przedsiębiorstwa Połowów, Przetwórstwa i Handlu Dalmor wpłynęło niewiele ofert. Proces prywatyzacji Dalmoru utknął ostatecznie w martwym punkcie po wycofaniu się z rywalizacji Invest-Dalu, spółki utworzonej przez pracowników i menedżerów przedsiębiorstwa. Dla pracowników inwestycja była zbyt kosztowna.

Kuracja finansowa

80 proc. akcji przedsiębiorstwa to wydatek minimum 33 mln zł. W związku z brakiem zainteresowania MSP wstrzymało prywatyzację Dalmoru.

— Wcześniej jednak musi zostać przeprowadzona restrukturyzacja zadłużenia w przedsiębiorstwie. Sprzedamy zbędną część majątku firmy — mówi Magda Nienałtowska z biura prasowego MSP.

Nie ujawniła jednak szczegółów związanych z planowaną restrukturyzacją. Zdaniem Kazimierza Mackało, przewodniczącego NSZZ Solidarność w Dalmorze, restrukturyzacja ma polegać na konsolidacji działalności lądowej przez włączenie do Dalmoru dwóch spółek w 100 proc. zależnych od spółki matki (Dal-Port — przeładunki portowe i Dal-Mors — składowanie towarów). Prawdopodobnie wydzielona zostanie również deficytowa flota dalekomorska.

Odgrzany pomysł

Orędownikiem takiego rozwiązania — jeszcze przed rozpoczęciem prywatyzacji przez Ministerstwo Skarbu Państwa — był Włodzimierz Kłosiński, wieloletni prezes przedsiębiorstwa. Wtedy jednak MSP odrzuciło jego propozycję. Krzysztof Rychlicki, nowy prezes Dalmoru, nie skomentował informacji o wstrzymaniu prywatyzacji.

Nietrudno przewidzieć jednak losy innych spółek funkcjonujących na terenach portowych, w których przedsiębiorstwo połowów dalekomorskich Dalmor jest udziałowcem: WTC Gdynia (ze Skarbem Państwa), Dal Pesca (z Wilbo), Dalmor Fishing (z Capitol Nominee Services Limited z Malty), Dalfish (z Independent Fishers Limited z Nowej Zelandii) oraz Ocean Firsh (z Euro Frigo LEBENSMITTELHANDELSGESELLSCHAFT). Prawdopodobnie udziały Dalmoru w tych podmiotach trafią w ręce współudziałowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Resort skarbu nie sprzeda Dalmoru