Restrukturyzacja – im szybciej, tym płynniej

  • Materiał partnera
opublikowano: 19-08-2019, 11:26

Większość firm prowadzących restrukturyzację zmaga się z problemem braku bieżącej gotówki. Właściciele i menedżerowie najczęściej uznają, że jest to oczywisty skutek trudnej sytuacji, w której znalazła się ich firma. Brakuje informacji o możliwości poprawy płynności finansowej, gdy postępowanie restrukturyzacyjne zostanie otwarte zanim firma pogrąży się w finansowej zapaści.

Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa stojącego na skraju bankructwa może wydawać się mało prawdopodobna. W rzeczywistości jest jednak na odwrót. Istnieje szansa na polepszenie sytuacji finansowej o ile firma nie będzie zwlekać z podjęciem decyzji o rozpoczęciu restrukturyzacji.

Płatności od kontrahentów są podstawowym źródłem płynności w firmie. Dla przedsiębiorstw, które utraciły płynność finansową, źródło to jest albo niewystarczające albo niedostępne. Brakuje środków na spłatę zobowiązań, czego konsekwencją jest w pierwszej kolejności brak finansowania bieżącej działalności a następnie paraliż całej firmy.

Paweł Karasiński, MBA, radca prawny, partner kancelarii Żyglicka i Wspólnicy (fot. Anna Kotuła)

Co zmienia wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego? Zgodnie z prawem przedsiębiorca w restrukturyzacji ma nie tylko możliwość ale wręcz obowiązek zaprzestania spłaty zobowiązań układowych. Samo otwarcie tego postępowania powoduje, że zasadniczo większość zobowiązań istniejących w dniu otwarcia przestaje być płacona, i to bez względu na to, czy są to zobowiązania wymagalne czy też nie.

Czyli z jednej strony przedsiębiorca wstrzymuje płatność wobec dostawców a z drugiej w dalszym ciągu otrzymuje zapłaty od swoich odbiorców. Ta właśnie różnica, wynikająca z wpływających na konta środków a odroczeniem spłaty zobowiązań układowych, jest w stanie uratować płynność finansową.

Możliwość poprawy płynności dla firm zagrożonych bankructwem w dalszym ciągu jest rzadkością. Wynika to z faktu, że proces prawnej restrukturyzacji rozpoczynany jest zbyt późno, czyli w momencie, gdy działalność operacyjna jest zbyt mocno ograniczona przez brak gotówki. Przez to płatności są niewystarczające, żeby zaspokoić nawet bieżące zobowiązania.

Tylko szybka decyzja o rozpoczęciu restrukturyzacji jest w stanie spowodować poprawę płynności finansowej. Decyzję tę dużo łatwiej jest podjąć wiedząc, że przedsiębiorca nie musi przeprowadzić całego postępowania. W praktyce bowiem znaczna część rozpoczętych restrukturyzacji kończy się umorzeniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera (Paweł Karasiński, MBA, radca prawny, partner kancelarii Żyglicka i Wspólnicy)

Polecane