Restrukturyzacja przynosi owoce

Marcin Goralewski
opublikowano: 20-05-2004, 00:00

TIM zapowiada, że po restrukturyzacji będzie maszynką do zarabiania pieniędzy.

Na czerwcowym walnym akcjonariusze TIM, notowanej na giełdzie sieci hurtowni sprzętu elektotechnicznego, podejmą uchwałę w sprawie umorzenia akcji. Spółka skupiła z rynku po średniej cenie 52 groszy 3,62 mln akcji. Obecnie walory wyceniane są na ponad 1,7 zł, a kapitał dzieli się na 24 mln akcji.

— Cena rynkowa nie odzwierciedla umorzenia akcji, a także podniesionych prognoz — mówi Krzysztof Folta, prezes TIM.

Rekordowy kwiecień

Wrocławska firma chce w tym roku zarobić 4,5 mln zł przy 170 mln zł przychodów ze sprzedaży. Po czterech miesiącach spółce udało się już zarobić 1,9 mln zł przy 56 mln zł sprzedaży.

— Kwiecień był rekordowym miesiącem za sprawą wzmożonego popytu przed wejściem do Unii Europejskiej i wzrostu stawek VAT — tłumaczy Krzysztof Folta.

Jego zdaniem, wyniki sprzedaży w maju potwierdzają, że mamy do czynienia z ożywieniem na rynku i wzrost sprzedaży, pewnie już nie tak dynamiczny, powinien się utrzymać.

Europejski benchmark

TIM w 2003 r. zakończył gruntowną restrukturyzację. Chwali się dobrymi parametrami finansowymi. Procent przeterminowanych należności spadł z 39 proc. w 2002 r. do 6 proc. Spółka nie finansuje także działalności, zwlekając z zapłatą dostawcom (przeterminowanych należności jest zaledwie 2 proc., podczas gdy dwa lata temu 38 proc.). Wzrosła także rotacja zapasami — z 63 do 45 dni. Na jednego pracownika TIM przypada 673 tys. zł sprzedaży. Do końca roku wskaźnik wzrośnie do 750 tys., czyli będzie o 50 proc. wyższy niż dwa lata temu.

— Najlepsze firmy europejskie sprzedają na jednego pracownika towary za 1 mln zł. To jest benchmark, do którego będziemy dążyć — wyjaśnia Krzysztof Folta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Restrukturyzacja przynosi owoce