Reuters: Chińczycy chcieli kupić do 5 proc. Daimlera

opublikowano: 29-11-2017, 11:09
aktualizacja: 29-11-2017, 11:10

Daimler odrzucił ofertę chińskiego Geely objęcia pakietu do 5 proc. akcji niemieckiego koncernu, wartych nawet 4,5 mld EUR po cenie rynkowej, dowiedział się nieoficjalnie Reuters.

Agencja dowiedziała się, że przedstawiciele obu spółek spotkali się w ostatnich tygodniach w Pekinie. To tam miała pojawić się oferta objęcia od 3 proc. do 5 proc. niemieckiego koncernu. Chińczycy chcieli, aby były to nowe akcje, które objęliby po obniżonej cenie. Daimler miał odrzucić propozycję tłumacząc to niechęcią do „rozwodnienia” kapitału ze strata dla obecnych akcjonariuszu. Przedstawiciele niemieckiego koncernu mieli jednak zachęcić Chińczyków do kupna akcji Daimlera na rynku. Nie jest obecnie jasne, czy Geely jest zainteresowany taką opcją, pisze Reuters.

fot. Carmen Jaspersen_dpa_Forum

Objęcie przez Geely, właściciela m.in. Volvo, pakietu 5 proc. akcji Daimlera, właściciela m.in. Mercedes-Benz, dałoby chińskiej spółce status trzeciego pod względem wielkości akcjonariusza niemieckiego koncernu. Największymi są Kuwait Investment Authority, który ma 6,8 proc. akcji i amerykański BlackRock, właściciel pakietu 6 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane