Reuters: EBC podniesie stopy o 50 pb

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-12-2022, 08:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Większość ekonomistów uważa, że podczas przyszłotygodniowego posiedzenia, Europejski Bank Centralny podwyższy stopy procentowe o 50 punktów bazowych, spowalniając nieco skalę zacieśniania swojej polityki.

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
Fot. Kiefer/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Najnowszy sondaż agencji Reuters pokazuje, ze ekonomiści są niemal zgodni w ocenie przyszłych kroków EBC. Uważają, że na podczas zaplanowanego na 15 grudnia posiedzenia zarówno kluczowa stopa depozytowa, jak i refinansowa wzrosną o 50 pb, w rezultacie czego benchmarkowa stawka podskoczy do 2,00 proc., zaś refinansowa do 2,50 proc.

Odkąd EBC rozpoczął obecny cykl zacieśniania polityki monetarnej w lipcu br. stopy wzrosły już o 200 punktów bazowych, a tempo i skala podwyżek (ostatnie po 75 pb) są bezprecedensowe w dotychczasowej historii strefy euro.

Ekonomiści twierdzą, że choć pojawiły się sygnały spowolnienia inflacji, EBC nie ma jednak wyjścia i musi nadal podwyższać cenę pieniądza, nawet jeśli gospodarka Eurolandu już znalazła się w recesji.

W listopadzie inflacja cen konsumenckich wyhamowała do 10 proc. w ujęciu rocznym, co sugeruje, że mogła już osiągnąć szczyt. A to pozwoliłoby na poluzowanie polityki, choć na pewno nie na wstrzymanie podwyżek.

Ankietowani ekonomiści uważają, że swoje maksimum inflacja ustanowi w bieżącym kwartale, by następnie zacząć powoli spadać. Jednak do 2025 r. może nie zbliżyć się do celu EBC na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane