Rewident Techmeksu podejrzany o nieścisłości

KL
01-02-2011, 00:00

Sprawa "podrasowanych" raportów finansowych Techmeksu zatacza coraz szersze koło.

Sprawa "podrasowanych" raportów finansowych Techmeksu zatacza coraz szersze koło.

Kolejna odsłona nierzetelnej polityki informacyjnej Techmeksu. Wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na znajdującą się w likwidacji spółkę kary za nieprzekazanie kilku raportów kwartalnych i raportu rocznego za cały 2009 r. Wtedy okazało się również, że syndyk nie poinformował rynku, że podejrzewa popełnienie przestępstwa. O sprawie została poinformowana Krajowa Izba Biegłych Rewidentów (KIBR) — chodziło m.in. o kilkakrotne zawyżenie wyniku finansowego w sprawozdaniu na 30 września 2009 r. W listopadzie 2010 r. okazało się, że aktywa firmy wynoszą zaledwie 16,1 mln zł, podczas gdy we wcześniejszych raportach była mowa o 148,2 mln zł.

Wczoraj okazało się, że KIBR ma wątpliwości związane również z wcześniejszymi sprawozdaniami Techmeksu. Zamknięto postępowanie wyjaśniające, a krajowy rzecznik dyscyplinarny zdecydował się wszcząć dochodzenie dyscyplinarne. Chodzi o opinie wydane przez Josepha Smoczyńskiego z kancelarii Baker Tilly Smoczyński i Partnerzy, dotyczące sprawozdań za 2008 r. i pierwszą połowę 2009 r.

— Badanie było zgodne z międzynarodowymi standardami i etyką zawodową — zapewnia Joseph Smoczyński.

Jednak najwyraźniej KIBR znalazła powody, by poważnie zająć się sprawą.

— Jeśli rzecznik stwierdza, że należy rozpocząć postępowanie dyscyplinarne, oznacza to, że istnieją przesłanki do tego, by daną sprawę zbadać szczegółowo. Nie jest to jednak w żadnym wypadku tożsame ze stwierdzeniem winy, lub jej braku. O tym rozstrzyga dopiero Krajowy Sąd Dyscyplinarny (KSD) — mówi Józef Król, przewodniczący KSD.

W październiku KNF ukarała Techmex wykluczeniem z obrotu na 12 miesięcy i 50 tys. zł grzywny. Spółka zwróciła się o ponowne rozpatrzenie sprawy. Kolejna decyzja KNF powinna zapaść do 27 stycznia, jednak regulator zdecydował o przedłużeniu postępowania, ponieważ pojawiły się nowe okoliczności, a tym samym konieczność dodatkowej analizy zgromadzonego materiału dowodowego. KNF zapewnia, że zakończy swoje postępowanie w lutym.

Akcje Techmeksu potaniały wczoraj o 3,33 proc. Płacono za nie 29 gr.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rewident Techmeksu podejrzany o nieścisłości