Rewolucja na gruntach

Izabela Tadra
opublikowano: 03-08-2009, 00:00

Jeśli zapis o prawie zabudowy wejdzie w życie, inwestorzy będą mogli budować legalnie na cudzych terenach.

Jeśli zapis o prawie zabudowy wejdzie w życie, inwestorzy będą mogli budować legalnie na cudzych terenach.

Pod koniec sierpnia Komisja Kodyfikacji Prawa Cywilnego przy resorcie sprawiedliwości ma zakończyć prace nad projektem nowelizacji kodeksu cywilnego, w którym ma się znaleźć zapis o prawie zabudowy. Jeśli przejdzie on pomyślnie wszystkie głosowania, może zrewolucjonizować prawo budowlane i własnościowe oraz uczynić partnerstwo publiczno prywatne (PPP) bardziej atrakcyjnym i opłacalnym dla inwestorów.

Po Niemcu

Prawo zabudowy najdłuższą tradycję ma w Niemczech. Zwane tam wieczystą dzierżawą jest niczym innym jak możliwością legalnej zabudowy na cudzym gruncie — zarówno na jego powierzchni, jak i pod ziemią. Najczęstszą formą wynagrodzenia dla właściciela gruntu jest jednorazowa opłata lub czynsz uiszczany przez cały okres trwania umowy dzierżawy. Po wygaśnięciu umowy zabudowa przechodzi na rzecz właściciela gruntu, zaś on zobowiązany jest do oddania inwestorowi kosztów, jakie poniósł stawiając ją. Z tego powodu prawo zabudowy świetnie sprawdza się w przypadku budownictwa komunalnego i inwestycji PPP. Przemawiają za nim również wieloletnie umowy (od 30 do 100 lat) niezbędne przy PPP i zapis uniemożliwiający spekulację gruntami — do zabudowy uprawniony, ale i zobowiązany jest tylko podmiot zawierający umowę z właścicielem nieruchomości.

— Nie przeceniałbym znaczenia prawa zabudowy dla projektów PPP, choć z pewnością ułatwiłoby ono prace choćby przy projekcie partnerskiej budowy parkingów w Krakowie — mówi dr Marceli Król z Project Finance Poland.

Hipoteka na rzecz banku

Według projektów prawników z Ministerstwa Sprawiedliwości, prawo zabudowy ma być prawem rzeczowym, na którym będzie można ustanowić hipotekę i służebności.

— Dzięki takiemu zapisowi inwestor zyskuje mocną więź własnościową z budynkiem. Może też mieć lepsze warunki dla finansowania budowy, bo będzie mógł ustanowić hipotekę na rzecz banku — mówi Michał Prochwicz z kancelarii prawnej Krassowski.

Będą mogły korzystać z niego nie tylko osoby fizyczne, ale również jednostki samorządu terytorialnego i skarb państwa. Projekt zawiera również zapis, że inwestor może ustanawiać odrębną własność lokali w budynku i czerpać z tego tytułu dodatkowe zyski, czyli sprzedawać je.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu