Rezerwy walutowe Ukrainy przestały mocno spadać

opublikowano: 05-08-2022, 20:50
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank centralny Ukrainy poinformował, że w lipcu rezerwy walutowe spadły tylko o 1,8 proc. do 22,4 mld USD, informuje Bloomberg.

Rezerwy zmniejszyły się o 5,7 mld USD od kwietnia w związku z wspieraniem przez bank centralny rządu i hrywny przez zakupy obligacji i interwencje walutowe. Dewaluacja hrywny 21 lipca o ok. 25 proc. pozwoliła ograniczyć spadek rezerw, przyznał bank centralny. Pomogło także opóźnienie przez rząd spłaty długu zagranicznego.

- Obecny poziom rezerw zagranicznych zapewnia finansowanie 3,5 miesięcznego eksportu, co wystarczy Ukrainie wypełniać jej zobowiązania, a także na bieżące operacje rządu i Narodowego Banku Ukrainy – głosi wydany komunikat.

Bank centralny prognozuje spadek rezerw do końca roku poniżej 21 mld USD, co wystarczy na finansowanie importu przez 3,1 miesiąca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane