Rezydencje seniora kuszą deweloperów

opublikowano: 21-03-2018, 22:00

Zapotrzebowanie na domy spokojnej starości rośnie, a deweloperzy coraz śmielej zaczynają spoglądać w stronę takich inwestycji

Polskie społeczeństwo się starzeje. Według danych GUS w 2005 r. w naszym kraju żyło 3,9 mln osób w wieku 19-24 lata, tymczasem w 2016 r. — 2,7 mln. Znacząco wzrosła natomiast w tym czasie liczba Polaków powyżej 65. roku życia — z 5 mln do 6,3 mln. Mogłoby się wydawać, że w takich warunkach domy spokojnej starości powinny powstawać masowo, tymczasem wyspecjalizowanych ośrodków opiekuńczo-leczniczych nadal u nas brakuje.

Proces
starzenia się społeczeństwa jest nieodwracalny, natomiast mieszkań i budynków
dostosowanych do potrzeb seniorów brakuje. Eksperci uważają, że do rozwiązania
tego problemu potrzeba nie tylko woli prywatnych inwestorów, ale też
zaangażowania podmiotów odpowiedzialnych za politykę społeczną.
Zobacz więcej

LEPSZA JESIEŃ ŻYCIA

Proces starzenia się społeczeństwa jest nieodwracalny, natomiast mieszkań i budynków dostosowanych do potrzeb seniorów brakuje. Eksperci uważają, że do rozwiązania tego problemu potrzeba nie tylko woli prywatnych inwestorów, ale też zaangażowania podmiotów odpowiedzialnych za politykę społeczną. Fot. Bloomberg

— Mało jest też rozwiniętych kompleksów senioralnych dla osób, które są w stanie zapłacić za taką usługę naprawdę godziwe pieniądze. Rozwój tego rynku wpłynąłby na zmianę postrzegania takich placówek, które przede wszystkim dają możliwość przebywania wśród rówieśników i rozwoju własnych pasji — mówi Marcin Jańczuk, analityk rynku mieszkaniowego Metrohouse Franchise.

Nisza do zagospodarowania

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej na zachodzie Europy. Przykładem jest Villeneuvele-Roi, niewielkie podparyskie miasteczko, w którym znajduje się wybudowana przez dewelopera Nexity rezydencja seniora Les Sables d’Or. Nie jest to jednak typowy dom starców. Emeryci mają tu do dyspozycji ponad 100 luksusowych apartamentów z kuchnią, balkonem, tarasem albo ogródkiem, dostępem do basenu, sali gimnastycznej, biblioteki oraz atelier do zajęć dodatkowych. Od standardowych domów starców Les Sables d’Or odróżnia także to, że apartamenty działają w systemie condo, co oznacza, że mogą je kupować prywatni inwestorzy albo fundusze, aby oddać lokal w zarządzanie operatorowi i dzielić się z nim zyskiem.

— Na domy spokojnej starości typu condo zapewne przyjdzie kiedyś czas i w Polsce, ale niekoniecznie w najbliższej przyszłości. Condo w wydaniu senioralnym to lokale i części wspólne dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych, często niepełnosprawnych. To także odpowiednie zaplecze medyczne, rehabilitacyjne, rekreacyjne, opiekuńcze czy żywieniowe. Również sam condo-operator musiałby mieć zupełnie inne kwalifikacje niż dotychczasowe — tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jego zdaniem, koszt miesięcznego pobytu w takim obiekcie to minimum 4-5 tys. zł. Przy średniej polskiej emeryturze istnieje ryzyko, że nie uda się pozyskać odpowiedniej liczby pensjonariuszy. Maciej Górka, dyrektor ds. rozwoju E-bazanieruchomości.pl, dodaje, że prawie 90 proc. seniorów utrzymuje się ze świadczeń emerytalno-rentowych, których wysokość jest dość niska.

— Większości tej grupy nie będzie stać na przeniesienie się do budynku senioralnego prywatnego, jednak w Polsce mamy zakorzenioną na płaszczyźnie rodzinnej odpowiedzialność za osoby starsze, gdzie młodsze pokolenie pomaga finansowo starszym. To właśnie na tę grupę seniorów liczą inwestorzy prywatni. Osoby starsze mają szansę na finansowanie pobytu w specjalistycznych ośrodkach spokojnej starości także dzięki formule odwróconej hipoteki — dodaje Maciej Górka.

Akademickie bezpieczeństwo

Schemat działania domów seniora wydaje się podobny do akademików, dlatego zapytaliśmy spółki inwestujące na tym rynku, czy byłyby także zainteresowane budową domów spokojnej starości.

— W naszej ocenie jest to rynek z potencjałem wzrostu, któremu się przyglądamy i który analizujemy pod kątem inwestycyjnym — mówi Maciej Dyjas, partner zarządzający spółki Griffin Real Estate.

— W ostatnich dwóch latach przeanalizowaliśmy 27 miejsc pod tego typu inwestycje, jednak wszystko wskazuje na to, że grupa zamożnych Polaków, którzy mogliby być zainteresowani taką formą zamieszkania, będzie przechodziła na emeryturę za 5-10 lat. Rynek potrzebuje czasu, by dostosować się do przyjęcia konceptu nowoczesnych domów dla seniora. Współpracujemy jednak z deweloperami, którzy aktywnie działają na tym rynku w USA, dlatego mamy dużą wiedzę z tego zakresu i jesteśmy przygotowani na takie inwestycje — mówi Łukasz Włodarczyk, prezes spółki Metropolitan Investment.

Eksperci zapewniają jednak, że inwestycje w akademiki są prostsze, ponieważ mają charakter masowy i powtarzalny.

— Projekty domów spokojnej starości wymagają indywidualnego podejścia do każdej realizacji, nie tylko jeśli chodzi o miejsce, ale również funkcjonalność obiektu. Realizacja takich inwestycji jest zazwyczaj bardziej kosztowna — mówi Tomasz Błeszyński, prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości.

Podobnego zdania jest Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Brokera.

— Prywatne akademiki rozwijają się lepiej, gdyż szeregi zamożnych studentów często zasilają osoby z zagranicy, natomiast w przypadku seniorów jest często odwrotnie — to zamożni Polacy wyjeżdżają do cieplejszych i bardziej słonecznych krajów. Szanse na ściągnięcie seniorów z zagranicy mają ewentualnie zachodnie województwa, dokąd mogą przeprowadzać się Niemcy — mówi Marcin Krasoń.

 

OKIEM EKSPERTA - Maciej Mazurkiewicz, prezes firmy Funtronic, producenta urządzeń rehabilitacyjnych

Aktywna jesień życia

Zespół holenderskich lekarzy opiekujących się osobami cierpiącymi na demencję starczą wskazuje, że 90 proc. pacjentów przebywających w domach opieki nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej przez większość dnia. Dlatego ważne jest to, jak wyposażone są domy opieki osób starszych. Ciekawym przykładem jest Holandia, gdzie stworzono wioskę De Hogeweyk specjalnie dla osób z demencją starczą. Miejscowość jest ogromnym ośrodkiem opieki. Są tam sklepy, parki, a nawet teatr. Co więcej, chorzy mieszkają w domu urządzonym w stylu, w którym czują się najlepiej. Wszystko po to, by umożliwić im jak najbardziej normalne i godne życie. Mogą swobodnie poruszać się po wiosce, spacerować, robić zakupy i prowadzić inne aktywności życia codziennego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu