RG: krótka lista na początku 2001 r.

Paweł Janas
opublikowano: 20-12-2000, 00:00

RG: krótka lista na początku 2001 r.

Być może już w drugim tygodniu stycznia 2001 roku zostanie ustalona krótka lista podmiotów zainteresowanych prywatyzacją Rafinerii Gdańskiej — poinformowali przedstawiciele Nafty Polskiej. Dziś upływa termin składania wstępnych ofert zainteresowanych wzięciem udziału w prywatyzacji przedsiębiorstwa. Z ofert ostatecznych Nafta Polska wybierze jeden podmiot, z którym będzie prowadzić negocjacje. Prywatyzacja Rafinerii Gdańskiej powinna się zakończyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Nafta Polska jest właścicielem 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej. Reszta akcji należy do Skarbu Państwa.

NP, która w imieniu Skarbu Państwa zajmuje się prywatyzacją sektora paliwowego w Polsce, nie przewiduje udziału PKN Orlen, największej polskiej spółki z branży, w prywatyzacji RG, gdyż wyklucza to rządowy program prywatyzacji sektora.

Nafta Polska próbuje już po raz drugi sprzedać Rafinerię Gdańską. Pierwszy raz usiłowała znaleźć nabywcę w 1998 roku, jednak ofertę złożyła wtedy tylko jedna firma, ze zbyt niską ceną.

Rafineria Gdańska planuje w tym roku zwiększenie zysku netto do 173 mln zł, wobec 115 mln zł w 1999 roku. RP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / RG: krótka lista na początku 2001 r.