RG tworzy spółkę wspólnie z Orlenem

Paweł Janas
16-04-2002, 00:00

Rafineria Gdańska szykuje się do budowy tzw. kompleksu zgazowania. Projekt, którego koszt oszacowano na 1,2 mld zł, ma zostać zrealizowany wspólnie z PKN Orlen oraz z jednym — nie znanym na razie z nazwy — zagranicznym partnerem. Współpraca z Orlenem oznaczać może krok ku realizacji koncepcji połączenia obu rafinerii.

Według nieoficjalnych informacji, Rafineria Gdańska kończy prace nad powołaniem wraz z PKN Orlen joint venture, które miałoby wybudować na terenie należącym do RG tzw. kompleks zgazowania (IGCC) ciężkich frakcji ropy. Powstają one w wyniku przerobu ropy naftowej i stanowią poważny, ekologiczny problem zarówno dla Rafinerii Gdańskiej, jak i dla Orlenu. Poza utylizacją szkodliwych dla środowiska odpadów kompleks umożliwi również wytwarzanie energii elektrycznej, pary technologicznej i wodoru. Czasu na realizację tego przedsięwzięcia zostało już niewiele, bo w 2005 r. wchodzą w życie nowe unijne normy dotyczące czystości produkcji paliw.

— Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie co najmniej 1,2 mld zł (300 mln USD) — mówi jedna z osób odpowiedzialnych za przygotowanie inwestycji.

Niewykluczone, że w przedsięwzięciu weźmie udział również jeden duży partner z branży naftowej. Jego nazwa pozostaje na razie tajemnicą.

Budowę kompleksu rozważano w rafinerii już kilka lat temu. Obecnie rafineria dysponuje projektem opracowanym przez firmę MW Kellog na zlecenie Rotch Energy, brytyjskiego inwestora, który już od roku bezskutecznie stara się o zakup 75-proc. pakietu akcji gdańskiej spółki. Udział Rotcha w procesie prywatyzacji jest coraz mniej prawdopodobny. Jednak jeszcze pod koniec ubiegłego roku Maciej Gierej, prezes Nafty Polskiej, zapowiadał, że nawet gdyby inwestor ten nie kupił gdańskiej spółki, wszystkie opracowane na zlecenie Rotcha projekty rozwoju RG mają stać się jej własnością.

Powołanie przez RG spółki z PKN Orlen ma z pewnością ułatwić sfinansowanie projektu w sytuacji, gdy odpowiednich kredytów nie zdołał uzyskać na ten cel Rotch Energy. Wspólna akcja świadczyć może również, iż koncepcja włączenia Rafinerii Gdańskiej do PKN Orlen zyskuje coraz większe uznanie w oczach Ministerstwa Skarbu Państwa. Tym bardziej że niedawno Wiesław Kaczmarek, szef resortu, informował, że w przypadku niepowodzenia dotychczasowego procesu prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej możliwe są co najmniej dwa scenariusze — albo powtórzenie przetargu i dopuszczenie do niego PKN Orlen albo automatyczne połączenie obu rafinerii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / RG tworzy spółkę wspólnie z Orlenem