RN zawiesiła 2/3 zarządu Ciechu

Anna Bytniewska
opublikowano: 18-01-2002, 00:00

Wczoraj rada nadzorcza Ciechu zawiesiła dwóch członków zarządu spółki. To jednak nie koniec rozgrywki między MSP a zarządem Ciechu. Decydujące starcie nastąpi 14 lutego na NWZA.

Wczoraj rada nadzorcza Ciechu, największego holdingu chemicznego w kraju, zawiesiła dwóch z trzech członków zarządu: Roberta Bałabanowa i Marka Augustyna. Rada zadecydowała o tym stosunkiem głosów 3 do 4 przy niepełnej frekwencji. Na posiedzeniu dziewięcioosobowego gremium nie było dwóch członków. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Skarb Państwa w RN Ciechu ma pięciu reprezentantów.

RN centrali nie podała powodów, jakimi kierowała się podejmując decyzję. Można domyślać się, że chodziło o uniemożliwienie członkom zarządu działań, które mają ograniczyć interesy Skarbu Państwa w spółce. Wiadomo też, że wobec członków zarządu centrali toczy się postępowanie prokuratorskie w związku z zarzutem działania na szkodę spółki. Według nieoficjalnych informacji, doniesienie złożyli związkowcy.

Bitwa o Ciech, jaką toczą zarząd spółki i MSP, wciąż trwa. Decydujące starcie nastąpi 14 lutego, kiedy NWZA będzie decydować o odwołaniu zarządu, zmianie składu RN i zmianie sposobu głosowania na WZA. Zasada podejmowania uchwał większością 3/4 głosów ma zostać zastąpiona zwykłą większością 50 proc. plus jedna akcja. Czy tak się stanie? Wszystko będzie zależeć od tego, jaką liczbę stronników zgrupują strony konfliktu. Do przeforsowania propozycji MSP nie wystarczy większość 51,88 proc. Resort musi jeszcze zgromadzić 23,12 proc. głosów. Nie będzie to łatwe. Na pewno zgodnie z wolą zarządu Ciechu na NWZA będą głosować spółki zależne. Przykładem są Janikowskie Zakłady Sodowe Janikosoda, które zwiększyły liczbę akcji w Ciechu z 0,48 do 6,28 proc. Na uwagę zasługuje fakt, że w akcjonariacie Ciechu znalazła się spółka zależna Ciech Inwestycje z ponad 3,79-proc. pakietem. W jej zarządzie zasiadają członkowie zarządu Ciechu.

Część akcjonariuszy Ciechu pozbyła się już walorów. W kwietniu 2000 r. akcje sprzedały np. ZA Kędzierzyn. Akcjonariuszem Ciechu nie są już także inne duże zakłady z branży, np. ZCh Police. Walorów Ciechu chce pozbyć się także PKN, ZCh Rokita i Anwil. Kupców szukają też Nitron z Krupskiego Młyna oraz Siarkopol Grzybów. Spółki te tłumaczą wyjście z Ciechu tym, że walory te przestały być interesującą lokatą, a planowane podwyższenie zmarginalizuje ich rolę. Co ciekawe, Cresco oraz Ciech Inwestycje nie chciały kupić akcji od Nitronu. Może to oznaczać, że zarząd Ciechu jest pewien sukcesu na NWZA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / RN zawiesiła 2/3 zarządu Ciechu