Robert Schuman myślał o likwidacji odrębnych państw

opublikowano: 08-05-2019, 22:00

Zpolskiego punktu widzenia najważniejsza unijna rocznica wypada 1 maja, jako że tegoż dnia w 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej.

Dla twardego jądra wspólnoty było to jednak zaledwie któreś tam rozszerzenie, chociaż największe i najbardziej brzemienne w skutki. Dzień Europy oficjalnie obchodzimy 9 maja na pamiątkę deklaracji Roberta Schumana z 1950 r. Francuski minister ogłosił wtedy projekt utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uznanej za babcię UE. Nie ulegało dla niego wątpliwości, że zintegrowanieprzemysłu ciężkiego będzie fundamentem przyszłej Federacji Europejskiej — dokładnie takiej nazwy użył w deklaracji (co przypominamy poniżej). Jak wiadomo z teorii państwa i prawa — federacja to forma scentralizowania władzy znacznie silniejsza niż unia, znika międzynarodowa podmiotowość jej członów.

Parada Schumana w Warszawie maszeruje w sobotę około Dnia Europy – tym razem będzie to 11 maja.
Rafał Siderski

Marzenie ojca czy raczej dziadka założyciela UE przypominam nieprzypadkowo. Dla wielu środowisk, w tym dla tzw. dobrej zmiany w Polsce, na pewno jest to bardzo niewygodne. Postać Roberta Schumana wykorzystywana jest bowiem bardzo selektywnie i instrumentalnie — wynoszący go na ołtarze całkowicie pomijają okoliczność, że był ortodoksyjnym federalistą. Notabene z tego powodu skonfliktował się z nim np. prezydent Charles de Gaulle, który budował potęgę Francji. Nie tylko wyprowadził republikę ze struktur wojskowych NATO, lecz nawet wyłączył się — chociaż tylko na osiem miesięcy — z udziału w organach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Przypomnienie kilku faktów z przeszłości ma wielki sens dla przyszłości. Na dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (PE) wspólnota stoi bowiem na rozdrożu. Odbywający się w Dniu Europy nieformalny szczyt Rady Europejskiej (RE) w rumuńskim Sybinie (Sibiu) ma przedyskutować priorytety na kadencję 2019-24, które miałby zatwierdzić szczyt formalny 20-21 czerwca 2019 r. Zbierze się on jednak już po wyborczym weekendzie 23-26 maja, którzy może istotnie zmienić oblicze nie tylko PE. Składająca się z prezydentów/premierów RE nie jest organem kadencyjnym, wymiana jej członków trwa nieustannie, średnio na co drugim szczycie pojawia się przy stole obrad jakaś nowa postać. Przy takiej konstrukcji prawnej wynik wyborów rzeczywiście nie będzie miał przełożenia formalnego na dorobek szczytu RE, ale polityczny i praktyczny — ogromny.

Przywódcy 27 państw (Theresy May już w Sybinie nie będzie) powinni wysłać 9 maja obywatelom UE odważny sygnał odnowy. Konieczne jest przełamanie oczywistego dla wszystkich zastoju wspólnoty i budowanie jej lepszej, bardziej zrównoważonej i sprawiedliwej. W kadencji władz 2019-24, a także perspektywie budżetowej 2021-27 UE powinna odpowiedzieć na wyzwania bodaj największe w jej historii. Pod takimi równie szczytnymi, co ogólnikowymi hasłami może podpisać się nie tylko każdy prezydent/premier, lecz obywatel — oczywiście poza postulującymi zlikwidowanie UE. Sęk w tym, że największe międzynarodówki istniejące obecnie w PE, a także partie dopiero przymierzające się do ich zawiązania widzą realizację szczytnych haseł zupełnie inaczej…

Cytat z deklaracji Roberta Schumana:

Robert Schuman: Solidarność produkcji ukaże, że wszelka wojna między Francją a Niemcami jest nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa. (…) Przez jej umieszczenie pod wspólnym zarządem i instytucję nowej Wysokiej Władzy, której decyzje zwiążą Francję, Niemcy i kraje, które do niej przystąpią, ta propozycja stanie się pierwszą konkretną podstawą Federacji Europejskiej, niezbędnej dla zachowania pokoju. minister spraw zagranicznych Francji (żył w latach 1886-1963) — fragment jego deklaracji z 9 maja 1950 r., uznawanej za kamień węgielny Unii Europejskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane