Czytasz dzięki

Roboty w elektrowni Ostrołęka oficjalnie zawieszone

AR, PAP
opublikowano: 17-02-2020, 15:51

GE Power - główny wykonawca robót budowlanych w  rozbudowywanej elektrowni Ostrołęka powiadomił podwykonawców o zawieszeniu prac.

Zarząd Mostostal Warszawa otrzymał od GE Power informację o zawieszeniu robót nad realizacją zadania podwykonawczego pn.: "Wykonanie robót budowlanych dla budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW - informuje Mostostal.

"Spółka została poproszona o przedstawienie stanu zawansowania prac dotychczas zrealizowanych oraz związanych z nimi kosztów oraz informacje na temat jakie prace powinny zostać dokończone ze względów technicznych/technologicznych wraz z ich kosztami" - informuje Mostostal. 

W najbliższych dniach GE Power oraz zamawiający - Elektrownia Ostrołęka - spotkają się celem ustalenia szczegółów zawieszenia prac. 

W poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił, że Elektrownia Ostrołęka C powstanie. Dodał, że trwa dyskusja, z jakiego paliwa będzie korzystała.

"Na pewno mogę uspokoić mieszkańców Ostrołęki i regionu ostrołęckiego. Ta elektrownia powstanie" - oświadczył w poniedziałek Sasin w telewizji wPolsce.pl.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu spółki Enea i Energa, mające po 50 proc. udziałów w projekcie budowy 1000 MW bloku na węgiel kamienny Ostrołęka C, ogłosiły zawieszenie finansowania inwestycji na 90 dni. W piątek wykonawcy otrzymali polecenie zawieszenia wszystkich prac w ramach kontraktu na budowę Ostrołęki C.

"Dziś nie dyskutujemy o tym, czy kontynuować inwestycję czy ją zarzucić, tylko jakie powinno być źródło energii w tej elektrowni. Czy to powinien być węgiel, jak założono na początku, czy może w obliczu zmieniającej się sytuacji w Europie i bardzo wysokich kosztów emisji CO2 szukać alternatywnych źródeł energii" - stwierdził minister aktywów. Jak wyjaśnił, zawieszenie inwestycji służy właśnie temu, aby przeanalizować sytuację i podejmować dalsze decyzje. "Jesteśmy w okresie analiz, po którym będziemy w stanie powiedzieć, z jakiego paliwa będzie ta elektrownia w Ostrołęce korzystała" - powiedział Jacek Sasin. 

Przypomniał, że chęć przejęcia Energi ogłosił PKN Orlen i jako nowy inwestor również będzie miał prawo zabrać głos w tej sprawie.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, już po decyzji o zawieszeniu budowy Ostrołęki C, mówił, że Orlen, jako podmiot, który ogłosił wezwanie na akcje Energi, analizuje różne warianty tego projektu. "Nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu" - oświadczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy