Roczne obroty akcjami przekroczą 60 mld zł

Artur Szymański
11-09-2003, 00:00

Nie ma już wątpliwości, że tegoroczna wartość obrotów akcjami na giełdzie będzie wyższa niż 47,5 mld zł zanotowanych w ubiegłym roku. Zarząd GPW może więc rozważyć podniesienie prognozy rocznych wyników.

Dla domów maklerskich i giełdy wrześniowe spadki na GPW nie mają większego znaczenia. Instytucje pośredniczące w obrocie papierami wartościowymi są bowiem zainteresowane jak najwyższą wartością realizowanych transakcji. A z tym akurat — mimo przeceny — nadal jest bardzo dobrze.

Rok 2002 był bardzo zły pod względem wartości obrotów. W porównaniu bowiem z 2001 r. obroty na rynku akcji spadły o ponad 21 proc. i aż o 53 proc. w odniesieniu do roku 2000. Jednak dzięki letniej hossie wzrosło zainteresowanie handlem na GPW.

— Najgorsze mamy już za sobą. Poprawa sytuacji domów maklerskich nastąpi, o ile obroty na rynku akcji będą utrzymywać się na poziomie co najmniej 6-8 mld zł miesięcznie — mówi Mariusz Sadłocha, prezes DM BZ WBK.

Z tym nie powinno być problemów. Z miesiąca na miesiąc rośnie tempo handlu akcjami na GPW. Wartość obrotów akcjami w lipcu wyniosła 7,05 mld zł, a w sierpniu 9,22 mld zł. Po ośmiu sesjach września wartość obrotów wynosi już 4,48 mld zł. Dziennie wychodzi więc średnio 560,5 mln zł. Jeśli takie tempo by się utrzymało do końca miesiąca, to wrzesień zakończyłby się poziomem obrotów 12,3 mld zł.

Z kolei władze GPW bardziej zainteresowane są całoroczną wartością obrotów. Od tego zależy bowiem poziom przychodów operacyjnych GPW. W budżecie na 2003 r. założono podobny poziom przychodów, jak w roku poprzednim. Jednocześnie strata operacyjna ma być 2-krotnie niższa. Ma to zostać osiągnięte dzięki redukcji kosztów. Wysokie obroty utrzymujące się od początku lipca korzystnie wpływają na poziom przychodów GPW.

— Możliwe, że strata operacyjna będzie jeszcze niższa od zakładanej — mówi Ryszard Czerniawski, wiceprezes GPW.

Optymizm wiceprezesa ma swoje uzasadnienie w faktach. Nie ma bowiem wątpliwości, że zrealizowana w 2003 r. wartość obrotów będzie znacznie wyższa od wyniku roku ubiegłego. Po dziewięciu i pół miesiąca 2003 r. łączna wartość obrotów akcjami wyniosła 42,47 mld zł. Stanowi to 89,4 proc. sumy zanotowanej w 2002 r.

Średni poziom obrotów na sesję przed letnią hossą wynosił 175,3 mln zł. Za to latem, gdy trwała gorączka zakupów, średnia skoczyła do 404 mln zł. To dane z 50 ostatnich sesji.

Nawet jeśli do końca roku handel utrzyma się na umiarkowanym poziomie, czyli 290 mln zł, to obroty w całym roku mogą przekroczyć 61 mld zł. Stawka opłaty operacyjnej, pobieranej przez GPW wynosi 0,059 proc. wartości handlu akcjami. Przy zakładanym poziomie obrotów 61 mld zł, przychody operacyjne GPW wyniosą około 36 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Roczne obroty akcjami przekroczą 60 mld zł