Roczny PIT zamiast zaliczki za grudzień

opublikowano: 11-01-2013, 00:00

Złożenie rocznego PIT w terminie rozliczenia grudniowej zaliczki wymaga zapłaty podatku za cały 2012 r. do 21 stycznia.

Przedsiębiorcy mają tydzień na decyzję, czy będą w tym miesiącu płacić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) za grudzień 2012 r., czy wybiorą inne rozwiązanie — złożą roczne zeznanie. Po raz pierwszy grudniowy podatek jest rozliczany w innym terminie niż w poprzednich latach. Wcześniej należało go zapłacić w grudniu razem z podatkiem za listopad, w takiej samej wysokości.

Podwójne zaliczki zniesiono w 2011 r. W konsekwencji termin na rozliczenie ostatnich w roku zaliczek przypada na styczeń i dotyczy zarówno firm płacących PIT co miesiąc, jak i kwartalnie.

Wraz z tą zmianą wprowadzono jednocześnie przepisy, które pozwalają podatnikom nie odprowadzać grudniowych zaliczek. Pod warunkiem że w terminie przypadającym na ich zapłatę złożą roczny PIT. Zaliczki należy odprowadzać do 20. dnia danego miesiąca. W tym miesiącu jest to niedziela, z tych obowiązków będzie można wywiązać się jeszcze w poniedziałek, 21 stycznia. Aby móc skorzystać z nowego rozwiązania, nie wystarczy tylko złożyć roczne zeznanie. W przepisach jest także mowa o zapłacie podatku. Jak poinformowano nas w Ministerstwie Finansów (MF), podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45, co wynika z art. 44 ust. 6 zd. czwarte ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie podatników ten przepis nie wyjaśnia, kiedy należy rozliczyć roczny PIT. Pojawiają się głosy, że choć zeznanie zostanie złożone do 21 stycznia, to wynikający z niego podatek można zapłacić nawet 30 kwietnia, bo w art. 45, do którego ustawa odsyła, wskazana jest właśnie ta data na roczne rozliczenie. Resort finansów ma inne stanowisko.

— Podatnicy nie muszą płacić zaliczek za grudzień 2012 r., jeżeli w terminie do 21 stycznia 2013 r. złożą zeznanie roczne za 2012 r. i w tym samym terminie dokonają zapłaty podatku. Taka była idea przy wprowadzaniu nowych przepisów — usłyszeliśmy w ministerstwie. Zasady te dotyczą także rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane