Rodzina wypiera inwestora

opublikowano: 06-06-2016, 22:00

W analizach rynku nieruchomości rozbłysło ostatnio pojęcie rodziny, bo dane o dostępności mieszkań wskazują, że jej siła od dekady nie była większa.

Indeks, który mierzy na co na tym rynku mogą sobie pozwolić dwie pracujące osoby z dzieckiem, od 2007 r. nie wykazał już znaczącego spadku, a wynik z pierwszego kwartału tego roku pobił rekord, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Rozporządzalny dochód takich rodzin zwiększył się w stosunku do poprzedniego kwartału o 2,76 proc. — trochę więcej wzrósł dochód średni, ale zwiększył się też przeciętny koszt utrzymania. Mieszkania w tym czasie podrożały o 1,3 proc., ale odnosi się to wyłącznie do 8 największych miast, bo tylko te obejmuje wskaźnik. Do układanki dokłada się też NBP z wnioskiem, że rzeczywiste oprocentowanie kredytów w trzech pierwszych miesiącach roku spadło z 4,6 proc. do 4,58 proc., a więc nieznacznie. Kwartalne dane są pod wieloma względami okrojone, dlatego dla silniejszego efektu warto porównać je z pierwszym kwartałem 2005 r. — ceny mieszkań wzrosły od tego czasu dwukrotnie, dochody o ponad 70 proc., a rzeczywiste oprocentowanie spadło o 65 proc. © Ⓟ

41 proc.Tyle wyniósł udział Warszawy w strukturze kredytów mieszkaniowych udzielonych w I kw. tego roku, wynika z raportu AMRON- -SARFiN. Przewaga jest rekordowa, a analitycy twierdzą, że wiąże się z rosnącym udziałem inwestorów kupujących mieszkania na wynajem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane