Rodzinna roszada w państwowych agencjach

opublikowano: 06-11-2018, 22:00

By Cezariusz Lesisz mógł zostać prezesem ARP, jego żona zrezygnowała z kierowania PARP.

Cezariusz Lesisz został 5 listopada nowym szefem Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Nominacja wielkim zaskoczeniem nie była, bo od 26 lipca kierował pracami agencji jako pełniący obowiązki prezesa. Stanowisko prezesa było wolne po przeniesieniu się Marcina Chludzińskiego na fotel szefa KGHM. W cieniu tej nominacji doszło do dymisji — 31 października ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zrezygnowała Jadwiga Lesisz.

Cezariusz Lesisz, nowy szef ARP, przy okazji nominacji na
pełnomocnika premiera ds. rozwoju gospodarczego, przedstawiany był jako „osoba
z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu i prowadzeniu działalności
gospodarczej w Polsce i USA”. Z danych KRS wynika jedynie, że przez 10 lat był
właścicielem i szefem Osady- -Zdrowy Dom, firmy, która miała 60-70 tys. zł
obrotów rocznie.
Zobacz więcej

Z OSADY NA PAŃSTWOWE:

Cezariusz Lesisz, nowy szef ARP, przy okazji nominacji na pełnomocnika premiera ds. rozwoju gospodarczego, przedstawiany był jako „osoba z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce i USA”. Z danych KRS wynika jedynie, że przez 10 lat był właścicielem i szefem Osady- -Zdrowy Dom, firmy, która miała 60-70 tys. zł obrotów rocznie. Fot. ARC

— Chodziło o uniknięcie niezręcznej sytuacji, gdy małżonkowie kierują dwoma agencjami z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju — mówi nasz rozmówca, znający kulisy kadrowych zmian.

Jadwiga Lesisz kierowała agencją zaledwie od czerwca — objęła stanowisko, gdy prezes Patrycja Klarecka przeniosła się do zarządu PKN Orlen. Nie udało nam się ustalić, jakie dalsze plany zawodowe ma Jadwiga Lesisz, obecnie jest członkiem rady nadzorczej Orlenu. Nową szefową PARP w randze pełniącej obowiązki prezesa została Małgorzata Oleszczuk, dotychczas zastępca prezesa. To specjalistka od funduszy unijnych — karierę zaczynała od Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, w którym nadzorowała program przygotowania Polski do wejścia do Unii Europejskiej, potem pracowała w instytucjach zajmujących się wdrażaniem unijnych programów dota-cyjnych.

Nowy prezes ARP to menedżer z drużyny premiera. Podobnie jak Mateusz Morawiecki należał do Solidarności Walczącej, był też sekretarzem Kornela Morawieckiego, ojca premiera. W połowie roku premier powołał go na stanowisko pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju gospodarczego. Wcześniej był m.in. szefem gabinetu politycznegoministra rozwoju i finansów oraz pełnomocnikiem ministra finansów do kontaktów z parlamentem i organizacjami pozarządowymi (w czasach, gdy resortami kierował Mateusz Morawiecki).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy