Rok 2000 nie zaszkodzi akcjom

Tomasz Furman
13-12-1999, 00:00

Rok 2000 nie zaszkodzi akcjom

Większość przedsiębiorstw maklerskich już kilka miesięcy temu przeprowadziła niezbędne testy przygotowujące ich systemy informatyczne do roku 2000. Zdaniem przedstawicieli tych instytucji, ich klienci nie muszą obawiać się jakichkolwiek strat związanych ze zmianą daty.

Przedstawiciele Domu Maklerskiego BIG Banku Gdańskiego są pewni, że 3 stycznia 2000 roku będzie on obsługiwał 100 proc. swoich klientów.

Zdaniem Krzysztofa Ćwiklińskiego, dyrektora pionu sprzedaży, nawet gdyby po Nowym Roku zakład energetyczny nie dostarczał prądu, w biurze zacznie działać zasilanie awaryjne, które umożliwia działanie całej infrastruktury.

Testy skończone

Dom Maklerski Wielkopolskiego Banku Kredytowego większość prac przygotowawczych rozpoczął już grubo przed rokiem.

Jak poinformował Mariusz Sadłocha, prezes biura, obecnie wszystkie testy zostały już dawno zakończone.

Zabezpieczone zostało funkcjonowanie wszystkich urządzeń elektronicznych i całego oprogramowania komputerowego do zarządzania transakcjami na rynku. Jednak w przypadku braku zasilania przedsiębiorstwo maklerskie posiada swoje własne generatory prądu, które mogą zapewnić przez pewien czasu dostawy prądu.

Maklerzy unplugged

Niektórzy jednak brokerzy trochę obawiają się działań ze strony energetyki. Nie wiedzą oni tak naprawdę, w jakim stopniu zakłady tego sektora przygotowane są do roku 2000. Brak prądu bardzo utrudniłby im pracę, ale nie zdezorganizował. Każde przedsiębiorstwo ma przygotowane procedury awaryjne, które stosuje w sytuacjach nadzwyczajnych.

Sprawdzian awaryjny

Dodatkowo instytucje działające na rynku co jakiś czas przeprowadzają sesje awaryjne, na których testowane są funkcjonujące procedury. Również w związku z pojawieniem się problemu związanego z działaniem infrastruktury informatycznej w Nowy Rok przeprowadzone zostały odpowiednie sprawdziany tak sprzętu, jak i oprogramowania. Jednocześnie przetestowano działanie „ręczne” w przypadku poważniejszych problemów.

Brały w nich udział wszystkie przedsiębiorstwa maklerskie, Giełda Papierów Wartościowych, Centralna Tabela Ofert i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Testy były przeprowadzane w tym roku dwukrotnie i trwały po kilka dni, równocześnie z testami zgodności przeprowadzanymi przez banki. Zakończyły się pomyślnie, o czym powiadomiona została również instytucja nadzorująca polski rynek kapitałowy.

Tomasz Furman

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rok 2000 nie zaszkodzi akcjom