Rok 2012 według Saxo Banku

DI
opublikowano: 20-12-2011, 00:00

1 Akcje Apple’a stanieją o 50 proc. w stosunku do maksimum z 2011 r.

Na początku roku 2012 Apple będzie musiał stawić czoła wielu konkurentom, takim jak Google, Amazon, Microsoft/Nokia i Samsung, którzy zaatakują najbardziej innowacyjne produkty tej firmy — iPhone’a i iPada. Apple nie będzie w stanie utrzymać swojego udziału rynkowego 55 proc. w przypadku iOS (trzykrotnie tyle co Android) i 66 proc. w przypadku iPada.

2 Unia Europejska ogłosi wydłużone wakacje bankowe

Grudniowe zmiany unijnego traktatu okażą się niewystarczające, by rozwiązać problemy z finansowaniem Unii, zwłaszcza w przypadku Włoch. W połowie roku kryzys zadłużeniowy wróci ze zdwojoną siłą i dojdzie do załamania na rynkach akcji. Ceny w krótkim czasie spadną o jedną czwartą, co sprowokuje unijnych decydentów do ogłoszenia przedłużonych wakacji bankowych — zamknięcia wszystkich europejskich giełd i banków na tydzień lub dłużej.

3 Nieznany kandydat wystartuje w wyścigu o fotel prezydenta USA

W 1992 r. Ross Perot, bystry, choć chaotyczny teksański miliarder, zdołał wykorzystać recesję i zdobył 18,9 proc. głosów. Po trzech latach rządów

obecnego prezydenta USA zmiany są niewystarczające — rośnie tylko rozczarowanie systemem politycznym Stanów Zjednoczonych. Kandydat spoza obu kluczowych partii nigdy jeszcze nie mógł liczyć na lepsze warunki. Ktoś dysponujący programem na tyle mocnym, by dawał realną szansę na zmianę, na początku 2012 r. rzuci rękawicę pretendentom i w listopadzie zostanie prezydentem.

4 W Australii pojawi się recesja

Skutki spowolnienia gospodarczego rosnącego azjatyckiego giganta odbijają się na wszystkich krajach Dalekiego Wschodu, wywołując w nich recesję. Na potknięciu Chin z pewnością ucierpi też poważnie uzależniona od górnictwa i zasobów naturalnych Australia. Spadający popyt Chin na te dobra wepchnie ją w recesję, która zostanie następnie pogłębiona w rezultacie ostatecznego załamania na rynku nieruchomości mieszkalnych — niejako zaległego, ponieważ następującego pięć lat po podobnych zjawiskach w pozostałych krajach.

5 Basel III i inne przepisy wymuszą 50 nacjonalizacji banków w całej Europie

U progu 2012 r. zacznie rosnąć presja na europejski system bankowy. Nowe wymogi kapitałowe i przepisy zmuszają banki do bardzo pospiesznego obniżenia poziomu lewarowania. Dojdzie do gwałtownej wyprzedaży aktywów finansowych, ponieważ obecnie na rynku nie ma wielu nabywców. Całkowite zamrożenie europejskiego rynku międzybankowego prowokuje nerwowych ciułaczy do runów na banki. Ponad 50 banków zostanie znacjonalizowanych, a kilka znanych marek banków komercyjnych przestaje istnieć.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

6 Szwecja i Norwegia zastąpią Szwajcarię w roli bezpiecznych przystani

Rynki kapitałowe obydwu państw są znacznie mniejsze od szwajcarskiego, jednak Szwajcarzy agresywnie dewaluują swoją walutę, menedżerowie portfeli inwestycyjnych zaczną zaś poszukiwać nowych bezpiecznych przystani. Przepływy kapitałowe skierowane na rynek obligacji tych dwóch państw doprowadzą do spadku rentowności ich obligacji dziesięcioletnich o ponad 100 punktów bazowych niżej od rentowności wzorcowych niemieckich bundów.

7 Szwajcarski Bank Narodowy wygra i podbije kurs EUR/CHF do 1,50

Szwajcarski upór w zwalczaniu aprecjacji krajowej waluty w 2012 r. będzie nadal przynosić pozytywne rezultaty. SNB i rząd zdecydują się nawet na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych, by sprowokować ucieczkę kapitału ze Szwajcarii. Uda im się wywindować EUR/CHF do 1,50.

8 Kurs USD/CNY wzrośnie o 10 proc., do 7

Chiny staną u progu „recesji”, która w ich przypadku oznacza 5-6 proc. wzrostu PKB rocznie. Chińscy decydenci przybędą na ratunek eksporterom, zezwalając na deprecjację juana do dolara.

9 Indeks Baltic Dry wzrośnie o 100 proc.

Niższe ceny ropy naftowej w 2012 r. mogłyby doprowadzić do wzrostu indeksu Baltic Dry związanego ze spadkiem kosztów operacyjnych. Oczekuje się, że Brazylia i Australia będą zwiększać eksport rudy żelaza, co będzie kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do spadku cen — w rezultacie wzrośnie popyt importowy zgłaszany przez Chiny, które będą chciały zaspokoić nienasycony apetyt swoich fabryk. W połączeniu z łagodzeniem polityki monetarnej doprowadzi to do potężnego wzrostu zapotrzebowania na rudę żelaza.

10 Cena pszenicy wzrośnie o 100 proc.

Cena pszenicy na giełdzie CBOT w 2012 r. podwoi się, po tym jak w roku 2011 zanotowała największy spadek wśród wszystkich zbóż. Na ziemi żyje jednak 7 miliardów ludzi, a maszyny do drukowania pieniędzy działają na pełnych obrotach. Spekulanci, którzy na razie zajmują jedną z największych w historii krótkich pozycji, pomogą w podbiciu ceny do wartości z 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane