Rok w kwartał, czyli bicie rekordów

Marta Filipiak
12-05-2006, 00:00

Ubezpieczyciel po raz kolejny poprawił wyniki. Sen z oczu spędzają mu jedynie ubezpieczenia komunikacyjne.

Grupa PZU, największy polski ubezpieczyciel, zarobiła w pierwszym kwartale 1,367 mld zł, czyli o 19,7 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2005 r. i więcej niż w całym 2002 r. Do sukcesu przyczyniło się przede wszystkim PZU Życie, które wykazało 827,1 mln zł zysku netto, czyli o 34,5 proc. więcej niż w 2005 r. Majątkowe PZU z zyskiem 534,9 mln zł poprawiło rezultat o 4,2 proc.

Cała grupa zgromadziła w pierwszych trzech miesiącach tego roku 3,9 mld zł składki przypisanej brutto. Na tę kwotę składa się 2,3 mld zł z ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz 1,7 mld zł z ubezpieczeń na życie.

— Na szczególną uwagę zasługuje wysoka dynamika przypisu składki z ubezpieczeń grupowych inwestycyjnych (wzrost o 104,1 proc.), dalszy dynamiczny rozwój ubezpieczeń bankowych (wzrost o 9641,6 proc.) oraz szybko rosnąca linia ubezpieczeń indywidualnych z dynamiką powyżej 40 proc. —podkreśla Cezary Stypułkowski, prezes PZU.

Spółkę martwią natomiast wyniki ubezpieczeń komunikacyjnych.

— Na wartość przypisu z ubezpieczeń OC komunikacyjnego oraz autocasco miała wpływ niższa niż planowano dynamika rynku motoryzacyjnego — mówi Cezary Stypułkowski.

Dodaje, że w porównaniu z pierwszym kwartałem 2005 r. nastąpił 12-procentowy spadek sprzedaży nowych samochodów, a import używanych spadł o 34 proc.

Kwota odszkodowań brutto wraz z kosztami likwidacji wyniosła od początku roku 1,1 mld zł.

— Wyższy niż przed rokiem poziom wypłaconych odszkodowań w części majątkowej jest częściowo związany z sezonowością w tym dziale ubezpieczeń — tłumaczy prezes PZU.

W pozostałych grupach ubezpieczeń majątkowego PZU było znacznie lepiej. O ponad 35 proc. wzrosła sprzedaż pozostałych ubezpieczeń OC, a ubezpieczeń finansowych o ponad 27 proc.

PTE PZU też ma się czym pochwalić. Pierwszy kwartał 2006 r. towarzystwo zamknęło zyskiem netto na poziomie 22,7 mln zł, czyli o 35,3 proc. większym niż w 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rok w kwartał, czyli bicie rekordów