Rokita: Do zmian w konstytucji potrzebne referendum

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-03-2005, 20:12

Zmiana konstytucji powinna nastapić w drodze referendum - powiedział w niedzielę PAP szef klubu PlatformyObywatelskiej Jan Rokita, komentując stworzona przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nowej ustawy zasadniczej.

Zmiana konstytucji powinna nastapić w drodze referendum - powiedział w niedzielę PAP szef klubu PlatformyObywatelskiej Jan Rokita, komentując stworzona przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nowej ustawy zasadniczej.

    "Żeby zmienić konstytucję musi się wypowiedzieć lud, tylko Polacy są w stanie do tego doprowadzić" - uważa Rokita. Jak dodał, "ustawiczne powtarzanie: +trzeba zmienić konstytucję, żeby naprawić Polskę+ nie przynosi żadnych efektów".

    Według lidera PO, "problemem nie jest to, żeby mieć papier, ale to, jak rzeczywiście zmusić polskich polityków do tego, żeby zmienili konstytucję wbrew swoim interesom - pozbywając się immunitetów, przywilejów" - uważa Rokita.

    W projekcie nowej konstytucji, zaprezentowanym w czasie sobotniej konwencji partii, PiS chce wzmocnienia roli prezydenta. Pod pewnymi warunkami miałby on m.in. prawo do odmowy powołania premiera lub ministra. Mógłby ponadto, na wniosek rządu, wydawać rozporządzenia z mocą ustaw, zatwierdzane w całości przez Sejm, bez prawa wnoszenia poprawek.

    Propozycja PiS przewiduje też zmniejszenie do 360 liczby posłów i do 30 - liczby senatorów, wybieranych w jednomandatowych okręgach. 

    Kandydat PiS na prezydenta Lech Kaczyński zapowiedział w sobotę, że uczyni wszystko, by stworzyć koalicję konstytucyjną i doprowadzić do uchwalenia konstytucji "prędzej czy później".

    Rokita z kolei przypomniał, że Platforma Obywatelska zebrała już 750 tys. podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum konstytucyjnego. "Będziemy twardo domagać się jego przeprowadzenia" - zapowiedział.

    W postulowanym przez PO referendum w sprawie czterech zmian w konstytucji Polacy mieliby odpowiedzieć na pytania, czy chcą: likwidacji Senatu, zmniejszenia liczby posłów o połowę, jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu, zniesienia immunitetu parlamentarnego.

    Platforma chce, aby referendum zostało przeprowadzone w 2005 roku łącznie z najbliższymi wyborami, bo pozwoli to ograniczyć jego koszty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu