Czytasz dzięki

Rokita o prywatyzacji PGNiG

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 14:06

Komentując w poniedziałek w TVN 24  sprawę prywatyzacji PGNiG, lider PO Jan Rokita zapowiedział przeprowadzenie nacjonalizacji aktywów związanych z przesyłaniem gazu w przypadku przekazania ich przez obecny rząd w ręce prywatne.

Komentując w poniedziałek w TVN 24  sprawę prywatyzacji PGNiG, lider PO Jan Rokita zapowiedział przeprowadzenie nacjonalizacji aktywów związanych z przesyłaniem gazu w przypadku przekazania ich przez obecny rząd w ręce prywatne.

    "Jeśli obecny rząd odda rury gazowe na dwa dni przed wyborami w ręce prywatne i stworzy możliwość przejęcia ich przez nieprzyjazne Polsce zagraniczne koncerny, przeprowadzimy - i mówię to ja, wielki zwolennik prywatyzacji - na podstawie konstytucji precedensową operację nacjonalizacji rur, niezależnie od tego, kto i na jakich zasadach je kupi" - powiedział Rokita podczas debaty telewizyjnej w TVN24.

    "Każdy kto dziś odpowie na ofertę prywatyzacji PGNiG, powinien zdawać sobie z tego sprawę" - dodał Rokita.

    W piątek liderzy PiS i PO Jarosław Kaczyński i Jan Rokita we wspólnym oświadczeniu napisali, że przeprowadzenie publicznej oferty Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa spowoduje zagrożenie dla interesów Polski. Opowiedzieli się za prywatyzacja PGNiG, ale z zadbaniem "o interes wszystkich podmiotów gospodarczych".

    Ich zdaniem, zagrożenie to wynika "z nieprawidłowego i niezgodnego z interesem długofalowym całej gospodarki narodowej wydzielenia aktywów przesyłowych".

    W oświadczeniu Kaczyński i Rokita podkreślili jednocześnie, że "sama prywatyzacja PGNiG jest w niewątpliwym interesie Skarbu Państwa i powinna zostać przeprowadzona po przeprowadzeniu zmian dotyczących własności aktywów przesyłowych".

     Zapowiedzieli, że w przypadku udostępnienia akcji PGNiG osobom trzecim przed zmianami dotyczącymi własności aktywów przesyłowych, powołany przez PiS i PO rząd wniesie projekt ustawy w sprawie nacjonalizacji aktywów związanych z przesyłem gazu.

    Debiut giełdowy PGNiG zaplanowano na 23 września. W czwartek zaczęła się oferta publiczna 900 mln akcji serii B PGNiG. Zapisy w transzy indywidualnej potrwają do 9 września. Cena emisyjna akcji zostanie opublikowana 13 września.

    Początkowo oferta publiczna PGNiG miała się odbyć w czerwcu, jednak resort skarbu zdecydował o jej przesunięciu na jesień, m.in. w związku z wydzieleniem operatora gazociągów przesyłowych, czyli PGNiG Przesył (w 100 proc. własność Skarbu Państwa). 1 lipca weszła w życie umowa leasingowa, określająca przejmowanie infrastruktury związanej z przesyłem gazu przez spółkę PGNiG Przesył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane