Rokita: oferowano PO sprzedanie stanowisk w KRRiT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2006, 14:36

Lider PO Jan Rokita powiedział, że PiS zaoferował Platformie "sprzedaż" miejsca w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w zamian za "kilka innych rzeczy". Zaznaczył, że jego partia nie mogła się na to zgodzić. "Nie chcieliśmy kupować (miejsca w KRRiT - PAP)" - podkreślił Rokita.

Lider PO Jan Rokita powiedział, że PiS zaoferował Platformie "sprzedaż" miejsca w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w zamian za "kilka innych rzeczy". Zaznaczył, że jego partia nie mogła się na to zgodzić. "Nie chcieliśmy kupować (miejsca w KRRiT - PAP)" - podkreślił Rokita.

W nocy z czwartku na piątek Sejm do KRRiT wybrano Tomasza Borysiuka i Lecha Haydukiewicza, zgłoszonych przez Samoobronę i LPR. Kandydaci PO przepadli. Następnie głosami PiS, Samoobrony i LPR, Sejm zdecydował, że nie będzie przedterminowych wyborów w Warszawie, a na Rzecznika Praw Obywatelskich wybrał dr Janusza Kochanowskiego - w obu tych przypadkach PO miała odmienne zdanie.

Rokita wyjaśnił, że Platforma nie chciała umieszczać w KRRiT swojego przedstawiciela "w ramach transakcji, w której PO miałaby się sprzeniewierzyć swoim poglądom i zasadom w innych głosowaniach".

"Inni się na to zgodzili, my nie. Mamy pod tym względem inne poglądy i standardy" - powiedział Rokita. Jak ocenił, wybór członków KRRiT przez Sejm, pokazuje, że kryzys rządzenia Polską pogłębia się. "Ta noc przejdzie do historii parlamentu jako bardzo zła noc" - podkreślił.

Szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że podczas nocnych obrad PiS zabiegało o rozpoczęcie poważnych rozmów z Platformą i było gotowe na odłożenie "pewnych głosowań". Jak zaznaczył, odpowiedzią PO był "wściekły atak" na sali sejmowej.

Pytany, czy PiS zaproponowało powrót do rozmów koalicyjnych, Rokita odpowiedział, że propozycja PiS dotyczyła tylko tego, "co PO może zrobić w zamian za to, że PiS odstąpi jej coś w KRRiT". "To w istocie rzeczy całe tło tej propozycji, nic więcej" - dodał.       mrr/ ann/ la/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane