Rolls-Royce wygrał przetarg Gazpromu

PAP
opublikowano: 30-12-2008, 09:10

Brytyjski koncern Rolls-Royce wygrał przetarg, ogłoszony przez rosyjski Gazprom, na dostawy sprzętu dla planowanej magistrali Nord Stream (Gazociągu Północnego) - podała we wtorek agencja Reutera.

Rolls-Royce - znany producent silników i systemów energetycznych - poinformował, iż zgodnie z kontraktem dostarczy m.in. co najmniej osiem wielkich turbin, które miałyby pracować na linii nowego gazociągu. Pierwszy sprzęt ma zostać dostarczony przez Rolls-Royce'a w maju 2010 roku.

Nie podano żadnych, nawet szacunkowych danych, dotyczących wartości kontraktu.

Bałtycki rurociąg będzie się składać z dwóch nitek. Przepustowość każdej ma wynosić 27,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. Magistrala ma liczyć 1189 km. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej.

Budowa morskiego odcinka gazociągu jest wciąż w zawieszeniu, gdyż Finlandia, Estonia i Szwecja, przez których wyłączne strefy ekonomiczne miałaby przebiegać rura, nie godzą się na rozpoczęcie inwestycji z powodów ekologicznych. Zastrzeżenia do tego projektu mają też Polska i Litwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane