Rolnicy tworzą sieć 250 sklepów

Wiktor Szczepaniak
31-01-2005, 00:00

Plan stworzenia sieci stacji benzynowych nie wypalił, ale jeśli powstaną przy nich centra handlowe, to kto wie. Potrzeba minimum 125 mln zł.

Zapowiadane od kilku lat stworzenie nowoczesnej sieci 500 wiejskich stacji benzynowych przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR) nie doczekało się realizacji. Okazuje się jednak, że projekt nie został zarzucony. Przeszedł tylko znaczącą metamorfozę.

Odwrócenie proporcji

Autorzy planu zrozumieli, że stacje nie zarobią na siebie, jeśli w ich pobliżu nie powstaną centra zaopatrzenia rolników w surowce i maszyny do produkcji rolnej.

— Ponad 50 proc. dochodów stacji paliwowych pochodzi ze sprzedaży innych produktów i usług — mówi Władysław Serafin, prezes KZRKiOR.

Poza zwiększeniem nacisku na rozwój handlowej części przedsięwzięcia autorzy planu znacznie zmniejszyli też liczbę projektowanych centrów.

— Wyselekcjonowaliśmy 250 najlepszych lokalizacji, gdzie obok stacji paliw znajdują się budynki, magazyny i place składowe, które można zaadaptować na potrzeby handlu hurtowego i detalicznego — mówi Władysław Serafin.

Do zrzeszonych w KZRKiOR spółdzielni oraz kółek rolniczych należy ponad 700 stacji paliw oraz tysiące nieruchomości. To właśnie na ich bazie ma powstać sieć placówek pod wspólnym logo.

Krajowy związek od kilku lat działa już na niwie handlowej. Ostatni rok był jednak dla niego rekordowy.

— Naszych 50 przedstawicieli handlowych oferuje rolnikom w całej Polsce zakup m.in. samochodów Fiat, Renault czy FSO, telefonów komórkowych sieci Plus, komputerów Optimusa oraz sprzętu AGD z dostawą do domu — mówi Władysław Serafin.

W ubiegłym roku sprzedali towary za 3 mld zł. Ich działalność przyniosła ponad 3 mln zł zysku.

Czas na banki

Aby ruszyć z projektem centrów zaopatrzenia rolnictwa, KZRKiOR potrzebuje znacznie większych środków. Koszt otwarcia jednego centrum Władysław Serafin szacuje na 0,5-2 mln zł. Na projekt potrzeba więc minimum 125 mln zł. Związek rozmawia już na temat finansowania z bankami. Liczy też na wsparcie z funduszy UE.

— Wkrótce nasza spółka KR Farmer zacznie negocjować warunki dostaw z producentami nawozów, środków ochrony roślin, maszyn, węgla i innych produktów potrzebnych rolnikom — mówi Władysław Serafin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rolnicy tworzą sieć 250 sklepów