Rolnik szuka technologii [PODCAST]

opublikowano: 04-02-2022, 06:00
aktualizacja: 18-02-2022, 14:11

Chcesz poznać autonomiczne maszyny, precyzyjne urządzenia korzystające z GPS, niestandardowe wykorzystania internetu? Zapraszamy… na wieś.

Polskie rolnictwo nie jedno ma imię. Mamy bowiem wciąż malutkie, kilkuhektarowe gospodarstwa, ale są i wyspecjalizowane farmy liczące po kilka tysięcy hektarów. Te drugie to tak naprawdę nowoczesne fabryki pod gołym niebem, które – podobnie jak inne zakłady przemysłowe – potrzebują ciągłego udoskonalania się, a co za tym idzie nowoczesnych technologii.

O tym, czego i dlaczego szukają rolnicy opowiada dr inż. Jacek Skudlarski z Instytutu Inżynierii Mechanicznej warszawskiej SGGW. Kiedy na polskiej wsi będzie można zobaczyć wyczekiwane przez rolników autonomiczne ciągniki? Odpowiedz na to pytanie zna Michał Spaczyński, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

W naszym podcaście wielokrotnie pojawia się termin „rolnictwo precyzyjne”. Czym jest najlepiej wyjaśnić na przykładzie wykorzystania nawozów sztucznych lub środków ochrony roślin. Dlatego o rozmowę poprosiliśmy Wojciecha Babskiego, prezesa spółki Ciech Sarzyna, jednego z czołowych polskich producentów ŚOR.

Technologie to również biotechnologie. Nimi właśnie zajmuje się współkierowana przez Pawła Rodowicza, firma Hub Tech.

Za wyposażenie techniczne współczesnej farmy trzeba dziś zapłacić, jak za… zboże. O tym dlaczego banki uwielbiają wprost finansować zakup technologii przez rolników opowiada Bartosza Urbaniaka, szef bankowości agro w BNP Paribas na Europę Środkową i Wschodnią oraz Afrykę.

1'40" Jacek Skudlarski o rolnictwie pod rządami Zielonego Ładu

12'28" Michał Spaczyński o wymarzonych autonomicznych ciągnikach

22'59" Wojciech Babski o zabronionych i dozwolonych pestycydach

32'06" Paweł Rodowicz o rosnącej roli biotechnologii w rolnictwie

42'45" Bartosz Urbaniak o tym, co uwielbiają banki

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” znajdą Państwo na stronie pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane