Romansowi oszuści wyłudzają coraz więcej

opublikowano: 13-02-2019, 22:00

Federal Trade Commission (FTC), czyli państwowa komisja ds. handlu, popsuła w tym roku Amerykanom romantyczne walentynkowe nastroje.

FTC ostrzegła, że skala strat z powodu przestępstw finansowych „metodą na romans” w 2018 r. była rekordowa i sięgnęła 143 mln USD — napisał „Market Watch”. To ponad czterokrotnie więcej niż kwota wyłudzona przez randkowych oszustów w 2015 r.

— Romansowe oszustwa są dobrze zaplanowanymi atakami socjologicznej manipulacji, oszuści próbują włamać się do świata emocji swojej ofiary jak hakerzy, zamiast napaść na nie z zimną krwią — mówi Nathan Wenzler, dyrektor ds. bezpieczeństwa cyfrowego w Moss Adams.

W wielu scenariuszach powtarza się ten sam schemat — zaczyna się od randki z nieznajomym, poznanym przez internet, często za pomocą aplikacji randkowej. Według FTC liczba takich przestępstw wzrosła w ciągu trzech lat z 8,5 do 21 tys. Statystyczna ofiara jest oszukiwana na kwotę 2,6 tys. USD (tyle wynosi mediana zgłaszanych roszczeń). Największe straty dotyczą grupy wiekowej powyżej 70 lat.

„Na górze róże, na dole fiołki, a twoja walentynka może wcale nie jest aniołkiem” — skomentował „Market Watch”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu