Czytasz dzięki

Ronson nie dogodził inwestorom

opublikowano: 08-03-2018, 22:00

Deweloper ma ambitne plany na najbliższe miesiące, jednak jego wyniki za 2017 r. nieco rozczarowują.

W 2017 r. notowana na warszawskiej giełdzie spółka Ronson przekazała klientom klucze do 833 lokali, co było najlepszym wynikiem w jej historii. W 2018 r. deweloper chce utrzymać ten poziom.

PÓŁ NA PÓŁ: Nir Netzer, prezes Ronsona, zapowiada, że w 2018 r. spółka ruszy z sześcioma inwestycjami, z czego trzy będą kontynuacją już realizowanych projektów, a trzy dotyczą  zupełnie nowych przedsięwzięć.
Zobacz więcej

PÓŁ NA PÓŁ: Nir Netzer, prezes Ronsona, zapowiada, że w 2018 r. spółka ruszy z sześcioma inwestycjami, z czego trzy będą kontynuacją już realizowanych projektów, a trzy dotyczą zupełnie nowych przedsięwzięć. Fot. ARC

— Planujemy przekazać około 800 mieszkań i zawrzeć umowy sprzedaży ponad 750 — informuje Nir Netzer, prezes Ronson Development. Spółka ma w planach rozpoczęcie sześciu inwestycji z 850 mieszkaniami. Nadal głównym rynkiem będzie dla niej Warszawa, jednak myśli nad rozszerzeniem działalności w innych miastach.

— Jesteśmy już obecni poza stolicą i na pewno będziemy się tu rozwijać. W 2018 r. zaczniemy kolejne budowy w Szczecinie i Poznaniu. We Wrocławiu mamy dwie inwestycje w realizacji, a w III–IV kw. ruszymy z trzecią. Może się okazać, że w 2019 r. te miasta zapewnią nam łącznie większą sprzedaż niż stolica — mówi Andrzej Gutowski, członek zarządu Ronsona. W ubiegłym roku deweloper sprzedał 815 mieszkań, o sześć mniej niż w 2016 r. Łączna wartość zawartych umów wyniosła 313 mln zł w porównaniu z ponad 365 mln zł rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że deweloper nie do końca spełnił oczekiwania inwestorów. W 2017 r. łączne przychody spółki wyniosły 231,7 mln zł, wobec 484,8 mln zł rok wcześniej. O 83 proc. zmniejszył się także jej zysk netto, który spadł do 11,3 mln zł.

— Podobnie jak większość spółek deweloperskich, Ronson księguje zdecydowaną większość zysku w ostatnim kwartale roku. W tę sezonowość wpisał się również raport za IV kw. 2017 r. W tym czasie zysk netto spółki wyniósł 9,3 mln zł i okazał się o ponad 50 proc. lepszy od konsensu, mimo że jest to spadek o ponad 80 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Liczba sprzedanych mieszkań w 2017 r. na poziomie 815 była zbliżona do osiągniętej w 2016 r., gdy nabywców znalazło 821. Wynik był nieznacznie wyższy od pierwotnych planów. Choć spółka planuje uruchomienie sześciu inwestycji, płasko przedstawiają się prognozy, sprzedaży mieszkań na ten rok. Podsumowując wyniki za 2017 r. i tegoroczne prognozy, wydaje się, że inwestorzy oczekiwali więcej od spółki, szczególnie na tle pozytywnej dynamiki liderów rynku deweloperskiego — uważa Mariusz Puchałka, analityk inwestycyjny BM ING Banku Śląskiego.

Zdaniem Michała Mordel, analityka w Michael/Ström DM, największym atutem, a zarazem sporym problemem Ronsona jest jego duży bank ziemi, w którym znajdują się grunty zakupione dawno temu, niektóre nawet w 2007 r.

— Inwestycje realizowane na wielu gruntach kupionych tuż przed kryzysem charakteryzują się niską marżą brutto i do tej pory ma to wpływ na księgowe wyniki notowane przez dewelopera, a zrealizowana marża w każdym roku istotnie zależy od proporcji przekazań w poszczególnych projektach. To właśnie było bezpośrednią przyczyną spadku marży Ronsona w ostatnim czasie — z 19 proc. w 2016 r. do 14 proc. w 2017 r. Z drugiej strony bank ziemi, teoretycznie pozwalający na utrzymanie skali działalności przez najbliższe 8 lat, sprawia, że spółka nie będzie zmuszona do zakupów w przypadku dalszego wzrostu popytu na grunty mieszkaniowe. Niemniej ze względu na charakterystykę posiadanych gruntów spółka uzupełnia bank ziemi o nowe parcele i taki kierunek jest również sygnalizowany przez nowy zarząd — mówi Michał Mordel.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane