ROP zbliża się wielkimi krokami

opublikowano: 23-01-2020, 22:00

Resort klimatu zaproponuje zasady nowego podatku dla producentów na przełomie marca i kwietnia.

Zbliża się kolejna rewolucja w odpadach. Ministerstwo Klimatu prowadzi prekonsultacje projektu ustawy, która wprowadzi w Polsce postulowany przez UE tzw. mechanizm rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Fot. Bloomberg

Nowy system

Wymaga on nowelizacji aż trzech ustaw: opakowaniowej, o odpadach oraz o porządku i czystości w gminach. Z założenia nowy system ma obciążyć odpowiedzialnością finansową (podatkiem) za system odpadów firmy, które wprowadzają na rynek opakowania finalnie lądujące w śmieciach.

— Mamy już wstępne propozycje wprowadzenia w Polsce ROP i systemu kaucyjnego, które przedstawiamy branży, aby poznać jej opinie. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału natomiast zaproponujemy już konkretny projekt nowelizacji, który nadal będzie ewoluował w toku oficjalnych konsultacji społecznych — informuje Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu.

Za i przeciw

Tym, jak w Polsce będzie wyglądał ROP, zainteresowani są ekolodzy, samorządy i tysiące firm. Wczoraj na zamkniętym spotkaniu resort zaprezentował ich przedstawicielom wstępną koncepcję. Ekolodzy ją chwalą, firmy — przeciwnie — dowiedział się „PB”. Obok nowego podatku resort kładzie duży nacisk m.in. na stworzenie systemu kaucyjnego dla opakowań po napojach, które można byłoby zwracać m.in. w recyklomatach w centrach handlowych i odzyskać kaucję. Za konkretny pomysł na taki system i jego zbudowanie (co wymaga także dużych nakładów finansowych) mają być odpowiedzialni wyłącznie producenciwprowadzający na rynek takie opakowania. Resort klimatu sprawowałby jednak nad nim nadzór, zatwierdzając bądź nie ich propozycje.

— Trzeba uznać na plus m.in. to, że resort chce rozszerzyć system kaucji na różne opakowania, tj. butelki z tworzyw sztucznych do 3 l, puszki aluminiowe do 1 l i butelki szklane do 1,5 l. Wcześniej była mowa tylko o butelkach PET — mówi Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Chwali też m.in. to, że część podatku od producentów trafi do samorządów, które będą mogły przeznaczyć ją wyłącznie na obniżenie stawek za odbiór śmieci, płaconych przez mieszkańców.

Magdalena Dziczek ze związku Eko-Pak, do którego należy m.in. Coca-Cola, wstępną koncepcję resortu ocenia bardziej krytycznie.

— Ze wstępnych założeń wynika, że producenci mieliby ponosić opłaty za system odpadowy w Polsce i płacić kary, jeśli nie uda się osiągnąć wskazanych w dyrektywach poziomów recyklingu, przy jednoczesnym braku wpływu na kształtowanie tego systemu. Takie założenie niewiele ma wspólnego z mechanizmem ROP określonym w dyrektywie ramowej ws. odpadów — mówi Magdalena Dziczek.

Tak odniosła się do propozycji resortu, która zakłada, że nadal za zbiórkę wszystkich odpadów będą odpowiedzialne wyłącznie gminy. Część pieniędzy z nowego podatku ROP trafi do tzw. organizacji ROP, część pośrednio do gmin, a 5 proc. do resortu klimatu. Według koncepcji resortu dystrybucja pieniędzy do gmin będzie odbywać się za pośrednictwem urzędów marszałkowskich i NFOŚiGW, który podlega resortowi klimatu. Ten ostatni na podstawie sprawozdań samorządów będzie przekazywał pieniądze gminom, nagradzając te, które mają wyższe poziomy recyklingu. Resort klimatu podkreśla, że ostateczny projekt nowelizacji może się jeszcze zmienić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane