Ropa bliska twardego dna

Trwające od dwóch miesięcy załamanie cen ropy zmierza do końca — zapowiadają specjaliści. Spodziewają się też spadku cen gazu

Listopad na rynkach surowcowych przebiegał pod znakiem znaczących wahań. Choć w skali miesiąca indeks Bloomberg Commodity stracił zaledwie 0,8 proc., to po drodze zanotował półtoraroczny dołek. Za podwyższoną zmienność odpowiadały notowania surowców energetycznych — od publikacji poprzedniej ankiety notowania ropy WTI tąpnęły o 23,6 proc., pogłębiając przecenę z października, a gaz ziemny w USA podrożał aż o 45,4 proc. Zdaniem uczestników ankiety, te tendencje odwrócąsię w grudniu, a cały rynek surowcowy powinien zacząć odrabiać straty, po tym jak z ostatnich sześciu miesięcy Bloomberg Commodity spadkiem zakończył aż pięć.

— Widoczne w danych makro hamowanie wzrostu w Europie i Azji oraz nieco słabsza koniunktura w USA są już w cenach. Specyfika końca roku oraz spodziewane wzrostowe odbicie na giełdach powinny pomóc rynkom surowcowym zyskiwać na fali większego apetytu na ryzyko — zapowiada wicelider zestawienia ogólnego, niezależny analityk Marcin Kiepas.

Według niego w poprawie nastrojów inwestorów pomoże osłabienie napięć handlowych, a nawet pojawienie się nadziei na porozumienie pomiędzy USA a Chinami. Jednocześnie tańsza ropa daje nadzieje na przyśpieszenie globalnego wzrostu. Zdaniem dużej części specjalistów, w tym Bartosza Sawickiego z TMS Brokers, który dzięki 51-procentowej stopie zwrotu w listopadzie znalazł się na szczycie rankingu, straty zacznie odrabiać ropa. Wystrzał cen gazu za oceanem okaże się przejściowy, a to ze względu na wciąż duże zapasy oraz uwzględnienie w cenach spadku temperatur w USA, ocenia łącznie troje specjalistów.

— Grudzień może przynieść odbicie cen ropy. Sprzyja temu wstrzymanie eskalacji konfliktu między USA i Chinami, zapowiedź obniżenia wydobycia w Kanadzie oraz prawdopodobne ograniczenie produkcji surowca przez kraje OPEC+ — komentuje Mateusz Namysł z mBanku. © Ⓟ

Adam Anioł, BGŻ BNP Paribas

 • Ropa Brent - Ostatnie mocne zniżki z nawiązką dyskontują informacje o odstępstwach od sankcji na eksport irańskiej ropy. Popyt w 2019 r. nadal powinien być relatywnie mocny z uwagi na utrzymanie się dynamiki globalnego wzrostu gospodarczego powyżej długoterminowego potencjału. Nadmiarowa podaż powinna się zmniejszyć zimą, co powinno być wspomagane przez zapowiedziane cięcia produkcji w krajach OPEC.
 • Kawa - Kontynuacja zniżek cen kawy na światowych rynkach jest nadal prawdopodobna z uwagi na utrzymującą się niepewność polityczną w Brazylii, która jest największym globalnym producentem surowca. Obciążeniem dla notowań kawy są również rekordowe zbiory w Brazylii i Wietnamie, a także rosnąca produkcja w Ameryce Środkowej.

Mateusz Namysł, mBank

 • Wieprzowina (lh1 comdty) - Koniec roku jest przeważnie dość udany dla cen wieprzowiny i zakładam, że tak będzie także tym razem. Dodatkowo cena wieprzowiny może wzrosnąć w przypadku likwidacji kolejnych farm, związanej z afrykańskim pomorem świń (ASF).
 • Gaz ziemny (ng1 comdty) - Zapasy gazu ziemnego w USA są poniżej 5-letniej średniej, co sprzyjało istotnemu wzrostowi cen w ostatnich tygodniach. Obstawianie przeceny jest obciążone sporym ryzykiem, jednak obecnie cena jest zawyżona. Wszystko dlatego, że zapasy — choć niższe niż przed rokiem — nadal są duże.

Marcin Kiepas, niezależny analityk

 • Ropa WTI - Październikowo-listopadowa wyprzedaż ropy to największa niespodzianka na rynku surowcowym w tym roku. Ropa jest już jednak mocno wyprzedana, a okolice 50 USD za baryłkę wydają się odpowiednim punktem zwrotnym — zwłaszcza że październikowo-listopadowe zniżki nie miały pełnego odzwierciedlenia w fundamentach. Potencjalny cel dla korekty to 60 USD.
 • Złoto - Prawdopodobny wzrost apetytu na ryzyko w grudniu sprawi, że inwestorzy porzucą złoto dla bardziej ryzykownych aktywów. Dlatego szanse na pokonanie październikowego szczytu na poziomie 1243,3 USD są nikłe, a rosną szanse na spadek poniżej listopadowego dołka na poziomie 1196,2 USD w kierunku 1160 USD. Obserwowany od 3,5 miesiąca wzrost to tylko korekta techniczna wcześniejszych zniżek.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Ropa WTI - W listopadzie kurs WTI naruszył po raz pierwszy od ponad roku pułap 50 USD za baryłkę. Notowania były w kulminacyjnym punkcie o około 35 proc. niższe niż na szczycie. Po tak silnej wyprzedaży, która oderwała rynek od fundamentów, można liczyć na znaczną korektę.
 • Gaz ziemny - Pomimo ataku zimy zapasy surowca nie spadły drastycznie. Przebieg krzywej terminowej sugeruje, że zapowiadane na grudzień ocieplenie w USA będzie sprzyjać silnej korekcie jesiennego wystrzału cen surowca, który w tym kwartale podrożał o około 50 proc.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Ropa Brent - Notowania ropy naftowej radziły sobie fatalnie w październiku i listopadzie na skutek prognoz powrotu globalnego rynku do nadpodaży oraz pesymizmu na szerokim rynku finansowym. Nastroje inwestorów po szczycie G20 są jednak lepsze, a spotkanie OPEC na początku grudnia może przynieść decyzję o cięciu produkcji w kartelu.
 • Gaz ziemny (USA) - Notowania gazu ziemnego za oceanem zaliczyły w ostatnim czasie spektakularny rajd za sprawą prognoz niskich temperatur w USA oraz ruchów wśród inwestorów instytucjonalnych. Obecnie prognozy pogody są w dużej mierze zdyskontowane przez inwestorów, a na rynku gazu utrzymuje się duża liczba długich pozycji, co stwarza warunki do odreagowania spadkowego.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

 • Ropa WTI - Ceny ropy naftowej powinny odbić po dwóch miesiącach gwałtownej wyprzedaży, wsparte przez amerykańsko-chińskie zawieszenie broni w długotrwałym sporze handlowym. Dodatkowe wsparcie powinno dać cięcie produkcji, szacowane na 1,4 mln baryłek dziennie, które prawdopodobnie zostanie uzgodnione na rozpoczynającym się 6 grudnia szczycie kartelu OPEC i jego sojuszników.
 • Ruda żelaza - Ceny rudy żelaza są pod presją spadkową, wzmocnioną słabym odczytem przemysłowego PMI dla Chin. Dodatkową presję na cenę wywierają chińskie huty, borykające się ostatnio z bardzo niską marżą na sprzedaży stali, co osłabia ich popyt na rudę żelaza.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu