Ropa coraz droższa na światowych rynkach

Polska Agencja Prasowa SA
17-01-2006, 11:03

Ropa jest coraz droższa. Rynek obawia się zakłóceń w dostawach z Nigerii i Iranu, skąd pochodzi 7,5 proc. światowych dostaw tego surowca - podają brokerzy. Akcje sabotażowe w Nigerii spowodowały zmniejszenie produkcji ropy w tym kraju o 4 proc. w ciągu ostatnich 6 dni.

Ropa jest coraz droższa. Rynek obawia się zakłóceń w dostawach z Nigerii i Iranu, skąd pochodzi 7,5 proc. światowych dostaw tego surowca - podają brokerzy. Akcje sabotażowe w Nigerii spowodowały zmniejszenie produkcji ropy w tym kraju o 4 proc. w ciągu ostatnich 6 dni.

Rośnie presja Zachodu na Iran, który zapowiedział powrót do swojego programu nuklearnego. Zakończyć się to  może nałożeniem sankcji na Iran i zmniejszeniem dostaw ropy - ostrzegają analitycy.

We wtorek surowiec w Londynie zdrożał w dostawach na marzec o 42 centy, czyli 0,7 proc. do 63,60 USD za baryłkę.

Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na luty zdrożała w handlu elektronicznym na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku we wtorek o 1,03 USD, czyli 1,6 proc., do 64,95 USD.

W poniedziałek NYMEX nie działał z powodu obchodzonego w USA Dnia Martina Luthera Kinga. Tego dnia w Londynie cena ropy wzrosła o 1,1 proc. i zakończyła sesję na poziomie 62,93 USD za baryłkę - najwyższym od 30 września 2005 r.

Ropa zdrożała w tym roku już o 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa coraz droższa na światowych rynkach