Ropa coraz droższa, rynek patrzy na Irak

FAMOT - PLESZEW SPÓŁKA AKCYJNA
24-09-2002, 10:12

LONDYN (Reuters) - Cena ropy Brent wzrosła we wtorek na otwarciu i po raz kolejny osiągnęła roczne maksimum. Według dealerów powodem jest coraz bliższa perspektywa wojny z Irakiem i prawdopodobny spadek amerykańskich zapasów ropy.

Innym czynnikiem powodującym wzrost cen ropy jest szalejący w rejonie Zatoki Meksykańskiej huragan Isidore, który doprowadził do ewakuacji kilku platform wiertniczych w Zatoce i zamknięcia głównych terminali paliwowych w meksykańskich portach.

W centrum zainteresowania rynku znalazł się brytyjski premier Tony Blair, który we wtorek w parlamencie przekonywał deputowanych, że Saddam Hussein intensywnie pracuje nad bronią masowej zagłady.

"Saddam Hussein kontynuuje prace nad bronią masowej zagłady, dzięki której będzie mógł wyrządzić poważne szkody w regionie i zdestabilizować sytuację na świecie" - powiedział Blair.

Według brytyjskiego premiera, Saddam jest gotów użyć swojego chemicznego i biologicznego arsenału i jest w stanie to zrobić w ciągu 45 minut od podjęcia decyzji.

Retorykę zaostrzył także prezydent USA George W. Bush, który powiedział, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna przyjąć nową, twardą rezolucję w sprawie Iraku, albo zacznie przypominać "kółko dyskusyjne".

We wtorek po zamknięciu notowań opublikowany zostanie najnowszy raport dotyczący amerykańskich zapasów ropy. Analitycy spodziewają się kolejnego spadku.

Listopadowe kontrakty terminowe na ropę Brent podrożały o 32 centy, do poziomu 29,45 dolara za baryłkę.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FAMOT - PLESZEW SPÓŁKA AKCYJNA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa coraz droższa, rynek patrzy na Irak