Ropa coraz droższa z powodu Iranu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-08-2006, 11:59

Ceny ropy na światowych giełdach rosną coraz bardziej z powodu odrzucenia przez Iran żądania ONZ, która domaga się od władz tego kraju rezygnacji z programu nuklearnego - podają maklerzy.

Ceny ropy na światowych giełdach rosną coraz bardziej z powodu odrzucenia przez Iran żądania ONZ, która domaga się od władz tego kraju rezygnacji z programu nuklearnego - podają maklerzy.

W niedzielę Hamid Reza Asefi, rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych Iranu, podał, że wstrzymanie realizacji programu wzbogacania uranu przez Iran jest nie do zaakceptowania przez ten kraj.

Rynek obawia się, że z tego powodu może dojść do zakłóceń w dostawach irańskiej ropy. Iran jest czwartym pod względem wielkości producentem ropy na świecie.

Baryłka ropy w dostawach na wrzesień w handlu elektronicznym na NYMEX w Nowym Jorku podrożała w poniedziałek przed południem o 94 centy, czyli o 1,3 proc. i przekroczyła poziom 72 USD.

Na giełdzie ICE Futures w Londynie baryłka surowca w kontraktach na październik podrożała o 1,20 USD, czyli 1,7 proc., do 73,50 USD.

Rekordową cenę ropy notowano na giełdzie w Nowym Jorku 14 lipca br. - 78,40 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa coraz droższa z powodu Iranu