Ropa drożeje

PAP
opublikowano: 09-02-2012, 08:30

Notowania ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną, bo Grecja jest coraz bliżej uzyskania kolejnej pomocy finansowej.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 43 centy, do 99,14 dol.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 50 centów, do 117,70 dol. za baryłkę.

W czwartek wieczorem w Brukseli odbędzie się spotkanie eurogrupy poświęcone Grecji - poinformowało w środę biuro prasowe szefa eurogrupy Jean-Claude'a Junckera. Zdaniem AFP to sygnał, że coraz bliższe jest porozumienie w sprawie planu pomocy dla Aten.

Wcześniej w środę Juncker zapowiadał, że rozmowy ministrów finansów strefy euro będą dotyczyć postępów w negocjacjach między przywódcami trzech partii greckiej koalicji rządowej.

Ostateczny tekst porozumienia w sprawie programu dalszych oszczędności, warunkujących otrzymanie przez Grecję kolejnej transzy pomocy od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), został w środę przedstawiony przywódcom koalicji.

Od przyjęcia przez koalicję rządową programu dalszych oszczędności zależy decyzja UE, Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i MFW o przydzieleniu Grecji kolejnej pomocy finansowej w wysokości 130 mld euro.

Grecja jest pod presją czasu. Ateny muszą szybko zawrzeć porozumienie z pożyczkodawcami, gdyż 20 marca br. zapada termin wykupu greckich obligacji wartych 14,5 mld euro.

We wtorek wieczorem prywatni kredytodawcy zasygnalizowali postęp w rozmowach w sprawie odrębnego porozumienia, które miałoby zredukować obciążenie Grecji o 50 proc.

W środę swoje wyliczenia o stanie zapasów paliw w USA podał Departament Energii (DoE).

Zapasy ropy w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 300 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc., do 339,25 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów ropy o 2,5 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,17 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 146,58 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,63 mln baryłek, czyli o 1,3 proc., do 231,78 mln baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane