Ropa drożeje po atakach w Iraku

opublikowano: 08-01-2020, 08:58

Główne indeksy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rozpoczęły dzień od spadków, na które mocno wpłynęło zaognienie sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Cena ropy wzrosły powyżej 70 USD za baryłkę po tym, jak Iran zaatakował dwie amerykańsko-irackie bazy. Po informacji o zakończeniu ostrzału ropa staniała do poziomu sprzed ataku.

Kontrakty terminowe w Londynie w pierwszej reakcji wzrosły o ponad 5 proc., gdy Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przyznał się do ataków rakietowych. Ceny jednak ustabilizowały się na poziomach sprzed zwyżek, gdy minister spraw zagranicznych Iranu poinformował na Twitterze, że Iran nie dąży ani do eskalacji sytuacji, ani do wojny. Zastrzegł jednocześnie, że Iran będzie się bronił przed każdą agresją.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,26 USD, po zwyżce ceny o 0,93 proc. Wcześniej cena WTI wzrosła o 2,95 USD, czyli 4,7 proc.

Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 69,14 USD za baryłkę, wyżej o 1,31 proc. Wcześniej surowiec zdrożał o 3,48 USD.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapewnił na Twitterze: "All is well". "Wszystko jest w porządku". I zapowiedział, że w środę wystosuje oświadczenie.
"Wszystko jest w porządku! Pociski wystrzelono z Iranu na dwie bazy wojskowe w Iraku. Trwa obecnie szacowanie ofiar i strat. Na razie jest dobrze!" - stwierdził Trump.

Dodał, że Stany Zjednoczone mają "zdecydowanie najsilniejszą i najlepiej wyposażoną armię na całym świecie".

Choć na razie dostawy ropy naftowej z Bliskiego Wschodu na razie nie są zakłócone, to rynki obawiają się jednak, że w razie eskalacji konfliktu, tak właśnie się stanie. Większość eksportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej, w tym dostawy z Arabii Saudyjskiej, Iranu i Iraku, odbywa się przez Cieśninę Ormuz, wąską drogę wodną, której zamknięciem Iran wielokrotnie groził w przypadku wybuchu wojny.

Skutki ataku przeniosły się również na inne aktywa. Złoto gwałtownie zdrożało do najwyższego poziomu od sześciu lat, podczas gdy amerykańskie kontrakty terminowe na akcje wyrównywały straty po wcześniejszym spadku.

Sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rozpoczęła się od spadków notowań głównych indeksów.

Indeks    Wartość    Zmiana proc.
WIG    58191,52    -0,16 proc.
WIG20    2140,29    -0,22 proc.
WIG30    2469,00    -0,33 proc.
mWIG40    4055,75    0,06 proc.
WIGdiv    1060,38    -0,28 proc.
NCIndex    247,32    0,44 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Ropa , USA , Irak , Iran