Ropa drożeje z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie

Elektromontaż - Warszawa Spółka Akcyjna
opublikowano: 02-04-2002, 06:02

LONDYN (Reuters) - We wtorek kontrakty na ropę Brent wzrosły powyżej 26 dolarów za baryłkę - po raz pierwszy od sześciu miesięcy z powodu nasilejącego się konfliktu na Bliskim Wschodzie.

W transakcjach dokonywanych za pomocą systemu elektronicznego na Międzynarodowej Giełdzie Paliwowej (IPE) cena za baryłkę ropy Brent z dostawą w maju osiągnęła we wtorek rano poziom 26,45 dolarów.

Dzień wcześniej w Nowym Jorku kontrakty terminowe wzrosły powyżej 27 dolarów, ponieważ Irak wezwał inne kraje islamskie, aby ograniczyły dostawy surowca do krajów, które popierają izraelską ofensywę na terenach Autonomii Palestyńskiej.

Przeciwko takiemu pomysłowi wypowiedział się jednak we wtorek przedstawiciel delegacji Kuwejtu uczestniczący w odbywającym się w stolicy Malezji spotkaniu ministerialnym Organizacji Konferencji Islamskiej (OKI).

"Musimy realnie patrzeć na kwestie użycia ropy jako środka nacisku. To miecz obosieczny, który bardziej zaszkodzi nam niż USA" - powiedział przedstawiciel Kuwejtu w rozmowie z Reuterem.

Chociaż Izreal i Palestyńczycy nie są eksporterami ropy to uczestnicy rynku obawiają się, że konflikt może rozszerzyć się na cały Bliski Wschód, skąd pochodzi dwie trzecie rezerw paliwowych świata.

Ostatni raz kraje arabskie wprowadziły embargo na dostawy ropy w latach 70-tych, co doprowadziło do czterokrotnego wzrostu cen paliw.

Jednak analitycy wątpią by i tym razem eksporterzy ropy z Bliskiego Wschodu zdecydowali się na użycie tego surowca jako formy nacisku, ponieważ ich gospodarki są nazbyt zależne od przychodów ze sprzedaży ropy.

"Kraje arabskie raczej nie użyją ropy jako broni. Sytuacja diametralnie się zmieniła od lat 70-tych" - powiedział jeden z analityków.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elektromontaż - Warszawa Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu