Ropa droższa po atakach na terminale w Iraku

opublikowano: 26-04-2004, 18:03

PAP/Bloomberg: Ceny ropy wzrosły w poniedziałek na giełdzie paliw IPE w Londynie o ponad 1 proc. w reakcji na nieudane samobójcze zamachy przeprowadzone w weekend na największy iracki terminal paliwowy Al-Basra - podają brokerzy.

Baryłka ropy Brent z Morza Północnego w dostawach na czerwiec zdrożała w poniedziałek po południu na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie o 43 centy, czyli 1,3 proc., do 33,52 USD.

W tym czasie surowiec ten w handlu elektronicznym na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku zdrożał o 36 centów, do 36,82 USD za baryłkę.

Oprócz terminalu Al-Basra, w sobotę zaatakowany został także mniejszy terminal w Zatoce Perskiej - Khor al-Amaya, który jednak wznowił działalność w niedzielę rano.

Eksplozje dwóch łodzi w odległości ok. 50 metrów od terminalu Al-Basra spowodowały uszkodzenie generatorów, niezbędnych do przeładunku ropy. Praca terminalu została jednak wznowiona już w niedzielę wieczorem. A minister ropy Iraku, Ibrahim Bahr al-Ulum, poinformował, że zaostrzono środki bezpieczeństwa w pobliżu instalacji naftowych.

W terminalu Al-Basra przeładowuje się do 900 tys. baryłek ropy dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa droższa po atakach na terminale w Iraku