Czytasz dzięki

Ropa może pociągnąć rynki w dół

Jeśli nastroje na rynkach surowcowych się pogorszą, zagrożona wyprzedażą będzie ropa, a bezpiecznym schronieniem pozostaną kruszce

Choć w ostatnich tygodniach koniunktura na rynkach akcji zaczęła się pogarszać, to dla surowców lipiec był kolejnym udanym miesiącem. Błyszczały zwłaszcza metale szlachetne — złoto zmierzało do zamknięcia miesiąca 10-procentową zwyżką, a srebro wzrostem aż o blisko 30 proc. Analitycy są podzieleni co do tego, czy zapoczątkowane marcowym krachem odbicie będzie kontynuowane. Z drugiej strony większość zapowiada jednak, że najlepiej na tle rynku spisywać się będą uważane za bezpieczne schronienie kruszce. Zdaniem Marcina Kiepasa, analitykaTickmilla, już sierpień będzie stać pod znakiem pogorszenia nastrojów na rynkach surowcowych. — Rekordowo niskie stopy, dodruk pieniądza i różne rządowe programy wsparcia napędzają ożywienie w światowej gospodarce.

Jednak inwestorzy w dużej mierze uwzględnili już w cenach wszystkie pozytywne scenariusze z tym związane. Nie wyceniły tymczasem widocznego od wielu tygodni w USA i od kilku w Europie wzrostu zachorowań na COVID-19 — ostrzega specjalista. — Bardzo dobra ogólna koniunktura na rynku surowców może się utrzymać, ponieważ jesteśmy w fazie ożywienia gospodarczego, wspieranego przez rządy i banki centralne — oponuje Daniel Kostecki, analityk Conotoxii/Cinkciarz.pl, który przewodzi w rankingu ogólnym. Jego zdaniem dość dobra koniunktura może utrzymywać się do jesieni, a następnie wszystko będzie zależało od rozwoju pandemii i reakcji rządów w kwestii ewentualnych obostrzeń. Łącznie zdaniem trojga specjalistów lepiej od rynku będzie się spisywać srebro, a Dorota Sierakowska z DM BOŚ obstawia umocnienie złota.

To oznaka, że specjaliści liczą na kontynuację utrzymującego się od marca wyraźnego umocnienia kruszców. Kandydata do przeceny upatrują natomiast głównie we wrażliwej na wahania koniunktury ropie. — Jeśli nastroje się pogorszą, relatywnie silne pozostaną rynki metali szlachetnych. Taki scenariusz oznaczałby jednocześnie realizację zysków na metalach przemysłowych, ropie czy surowcach rolnych — komentuje Marcin Kiepas.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Gaz ziemny

Wysokie temperatury w sezonie letnim podnoszą zapotrzebowanie na ten surowiec. Przy stopniowo obniżającym się wydobyciu powinno skutkować to odnalezieniem równowagi na wyższym poziomie cenowym. .

 • Cukier

Słaby dolar i potężne odbicie kursu ropy to czynniki, które w ostatnich tygodniach windowały ceny cukru. Obie tendencje powinny ulec załamaniu, co skutkować może głęboką korektą cen surowca.

Marcin Kiepas, Tickmill

 • Srebro

Wybicie powyżej 21,10 USD za uncję ostatecznie zakończyło 6-letni trend boczny i otworzyło drogę do wzrostu co najmniej do 28-29 USD. Docelowo ten ruch w górę może być znacznie większy. Tym bardziej że srebro może drożeć ze względu na wzrost fizycznego popytu napędzanego przez branżę odnawialnych źródeł energii.

 • Ropa naftowa WTI

Zwyżki cen ropy wyraźnie wyhamowały i wywłaszczyły się powyżej poziomu 40 USD. Towarzyszące temu pogorszenie sytuacji na podstawowych wskaźnikach sugeruje możliwość korekcyjnego cofnięcia notowań ropy do 35,00-38,50 USD.

Andrzej Kiedrowicz, niezależny

 • Srebro

Cena srebra powinna dalej rosnąć w środowisku krótkoterminowych stóp procentowych bliskich zeru oraz rosnącej inflacji w rozwiniętych gospodarkach europejskich, azjatyckich i amerykańskich. Widoczne są również oznaki ożywienia popytu przemysłowego na srebro w wyniku odmrażania światowych gospodarek.

 • Ropa brent

Cena ropy naftowej może znowu znaleźć się pod presją spadkową przez spłaszczenie odbicia globalnego popytu oraz pogarszanie się prognoz ekonomicznych na drugą połowę roku. Również złagodzenie cięć w produkcji ropy przez OPEC+ może doprowadzić do wzrostu zapasów surowca w kolejnych miesiącach, wpływając negatywnie na jego cenę.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Złoto

Na rynkach większości surowców — z metalami szlachetnymi włącznie — spodziewamy się krótkoterminowej korekty spadkowej. Niemniej, w przypadku złota jest szansa, że będzie ona relatywnie płytka ze względu na niedawne wybicie się kruszcu na nowe historyczne szczyty.

 • Ropa naftowa WTI

Notowania ropy naftowej w ostatnich tygodniach rosły coraz mniej dynamicznie, a nawet delikatnie zawracały w dół — co pokazuje brak sił kupujących do kontynuacji zwyżek. O słabości strony popytowej świadczy także brak istotnej reakcji na dane o dużym spadku zapasów ropy naftowej w USA.

Adam Anioł, BM BNP Paribas

 • Srebro

Podobnie jak przypadku pozostałych metali szlachetnych impulsem dla strony popytowej mogą być m.in. negatywne informacje co do wzrostu zakażeń na COVID-19 w USA oraz negatywne rewizje prognoz gospodarczych w otoczeniu ujemnych realnych stóp procentowych.

 • Miedź

Po mocnych zwyżkach spodziewamy się wyhamowania trendu z uwagi na zbyt optymistyczne szacunki popytu, w szczególności w kontekście nowych zachorowań na COVID-19 w Chinach.

Daniel Kostecki, Conotoxia-Cinkciarz.pl

 • Gaz ziemny

Cena kontraktu na gaz ziemny notowanego w USD znajduje się blisko pułapów z 1999 r. Jest to rejon długoterminowego wsparcia, a na wykresie możemy obserwować także formacje techniczne przemawiające za zwyżkami w krótszym terminie.

 • Srebro

Po ogromnym wzroście cen srebra, które z jednej strony jest metalem szlachetnym, a z drugiej przemysłowym, można spodziewać się korekty. To nie zaburza całego trendu wzrostowego i jego dalszego potencjału, ale w krótkim terminie może on wyhamować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane