Ropa najdroższa od prawie 4 tygodni

Ceny ropy znalazły się w poniedziałek najwyżej od końca maja, do czego przyczyniło się napięcie utrzymujące się pomiędzy USA a Iranem.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Notowania odmiany WTI pierwszy raz od prawie 4 tygodni przejściowo przekroczyły pułap 58 USD za baryłkę, po tym jak w ubiegłym tygodniu wzrosły o 9,4 proc., najwięcej od ponad dwóch lat. Pod koniec handlu za oceanem za baryłkę płacono 57,77 USD, o 0,6 proc. więcej niż w piątek. Ceny wspiera napięcie w rejonie Zatoki Perskiej, grożące zablokowaniem cieśniny Ormuz, kluczowej pod względem transportu ropy drogą morską. USA ogłosiły nowe sankcje na Iran, które miałyby być odwetem między innymi za zestrzelenie amerykańskiego drona, a na rynku utrzymują się obawy, że konfrontacja przerodzi się w konflikt zbrojny. Jednak komunikaty ze strony Białego Domu okazały się niejednoznaczne. Donald Trump opublikował tweeta sugerującego, że USA nie są zobowiązane do ochrony tankowców przepływających przez Ormuz, co przejściowo obniżyło ceny ropy.

- Nie wiadomo, co teraz się zdarzy w rejonie Zatoki Perskiej. Nie wiemy, czy dojdzie do kolejnego ataku, ani przez jaki okres utrzyma się otwarta wrogość – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Marshall Steeves, analityk Informa Economics.

Jednocześnie rynek otrzymał wsparcie w postaci zapowiedzi spotkania Donalda Trumpa i prezydenta Chin Xi Jinpinga na odbywającym się w tym tygodniu szczycie w G20 w Tokio. Wznowienie negocjacji handlowych poprawiłoby perspektywy globalnej gospodarki, więc byłoby korzystnym sygnałem także dla przyszłego popytu na ropę. Tymczasem rosyjski minister energii Aleksander Nowak zapowiedział, że decyzja, czy Rosja poprze przedłużenie wprowadzonych pół roku temu ograniczeń wydobycia ropy przez OPEC+, zapadnie dopiero po szczycie G20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu