Ropa rozdawała karty na rynkach walutowych (RANKING)

Złoty należał w październiku do słabiej radzących sobie walut, jednak daleko mu było do załamania, jakie zanotowały rubel i korona norweska.

Krajowa waluta straciła w miesiąc do dolara 1,8 proc., już po uwzględnieniu różnicy w stopach procentowych. Do najbardziej przecenionych w październiku należały waluty europejskie oraz gospodarek związanych z surowcami. Rubel stracił 7,2 proc., a korona norweska potaniała o 4,7 proc. Obu walutom zaszkodziło pogłębienie przeceny ropy o 9,4 proc. Rublowi nie pomogło nawet podniesienie przez Bank Rosji głównej stopy procentowej do poziomu 9,5 proc.

O 2,4 proc. do dolara osłabiła się korona szwedzka. Szwedzki bank centralny obniżył do zera główną stopę procentową. Niewiele mniej straciły funt brytyjski i korona czeska. Najlepiej zarobić dały chilijskie peso, turecka lira oraz peso argentyńskie. We wszystkich przypadkach to jednak zaledwie odbicie. Wszystkie waluty wyraźnie osłabiły się od początku roku wobec dolara.

Stopy zwrotu, uwzględniające różnice w oprocentowaniu, dla głównych walut światowych. Źródło: Bloomberg.

Stopy zwrotu, uwzględniające różnice w oprocentowaniu, dla głównych walut światowych
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane