Ropa rządzi rynkami akcji

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,3 proc, S&P500 o 0,4 proc., a Nasdaq o 0,9 proc.

Wzrosty na rynkach akcji w środę to zasługa zmiany nastrojów dominujących na rynku ropy. S&P500 spadał nawet o 1,6 proc. aby zakończyć sesję zwyżką. Stało się tak, bo na rynku ropy nastroje zmieniły się równie mocno. Najpierw ropa taniała po sygnale, że Arabia Saudyjska nie ma zamiaru obniżać wydobycia, a także po danych o zapasach surowca, a potem drożała, kiedy okazało się, że popyt na benzynę stale rośnie i zapasy paliwa zaczęły spadać, co dobrze wróży ropie. Zmiana nastrojów na rynku ropy spowodowała duże wahanie cen innych niż akcje klas aktywów. Złoto i obligacje USA najpierw drożały w związku z popytem na „bezpieczne przystanie”, a potem oddawały zysk. Kent Engelke, główny strateg Capitol Securities Management twierdzi, że ropa jest obecnie katalizatorem zmian na rynkach, a jej korelacja z rynkiem akcji przekracza 90 proc. Podkreśla, że dla inwestorów ropa jest ważna także z powodu długów, jakie branża naftowa ma w bankach.

Zobacz więcej

Wall Street Bloomberg

Ostatecznie na zamknięciu rosła wartość indeksów 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Największym popytem cieszyły się akcje spółek materiałowych, IT i z segmentu energii. Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty dóbr codziennego użytku, przemysłowego i finansowego. Na zamknięciu drożało ok. 60 proc. spółek z S&P500. Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones 20 zdrożało. W grupie najmocniej drożejących znalazły się Intel, Apple i United Technologies, a w  grupie "spadkowej" UnitedHealth Group, General Electric i Boeing.    
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ropa rządzi rynkami akcji