Ropa tanieje

PAP
opublikowano: 16-06-2008, 09:01

Ropa naftowa tanieje w poniedziałek z  powodu oczekiwań, że Arabia Saudyjska może zwiększyć dostawy tego surowca - podają maklerzy.

Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, może podczas spotkania 22 czerwca w Jeddah zakomunikować podwyższenie dostaw ropy - poinformował w niedzielę przedstawiciel OPEC.

Saudyjczycy mogą zwiększyć produkcję o 200 tys. baryłek dziennie, a to spowodowałoby wzrost światowych dostaw ropy o 0,2 proc.

Baryłka lekkiej ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w handlu elektronicznym w poniedziałek rano czasu europejskiego staniała o 1,40 USD, czyli 1 proc., do 133,46 USD.

W piątek kontrakt ten staniał w Nowym Jorku o 1,4 proc., a w ub. tygodniu o 2,7 proc.

Kraje OPEC oraz przedstawiciele państw - odbiorców ropy naftowej spotykają się 22 czerwca w Jeddah, aby omówić sytuację na rynkach paliw, po tym jak 6 czerwca ropa w USA zdrożała do rekordowych 139,12 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu