Ropa tanieje

Marek Drus
opublikowano: 27-03-2015, 07:47

Cena ropy spada w piątek rano po czwartkowym mocnym wzroście spowodowanym doniesieniami z Jemenu, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

Analitycy Goldman Sachs przekonują, że ataki lotnicze koalicji, której przewodzi Arabia Saudyjska, na jemeńskich rebeliantów nie będą miały istotnego wpływu na dostawy ropy. Zwracają uwagę, że Jemen jest niewielkim producentem, a tankowce mogą unikać jego wód terytorialnych.

Notowania ropy Brent w czwartek i piątek
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania ropy Brent w czwartek i piątek

Ropa Brent taniała o 1 USD do 58,18 USD w piątek rano. Kurs ropy WTI spadał o 1,06 USD do 50,37 USD. 

W czwartek cena ropy wzrosła o 5 proc. Była to największa jednodniowa zwyżka od miesiąca. Rynek obawiał się, że konflikt może spowodować blokadę cieśniny Bab el-Mandeb, co wpłynęłoby na podaż 3,8 mln baryłek ropy i jej pochodnych dziennie. Analitycy wskazują jednak, że w pobliżu cieśniny Zachód ma duże siły zbrojne, są tam m.in. bazy wojskowe USA i Francji, a także jednostki marynarki skierowane do walki z piractwem. Eksperci oceniają, że większy wpływ na rynek ropy będzie miało porozumienie o programie jądrowym Iranu, które jest obecnie negocjowane przez światowe mocarstwa z tym krajem.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Drus

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy