Ropa tanieje przez mocnego dolara

opublikowano: 17-06-2021, 07:17

Dolar jest najmocniejszy od dwóch miesięcy po „jastrzębim” komunikacie Fed, co powoduje spadek cen notowanych w nim aktywów, w tym ropy, donosi Reuters.

Ropa Brent, która w środę osiągnęła najwyższą cenę od kwietnia 2019 roku, tanieje o 0,6 proc. do 73,98 USD. Cena ropy WTI, która wspięła się dzień wcześniej najwyżej od października 2018 roku, spada o 0,5 proc. do 71,76 USD za baryłkę.

- Rynki energii stały się tak zafiksowane na mocnym wzroście popytu w letnim sezonie wyjazdów wakacyjnych oraz rozmowach z Iranem, że zostały zaskoczone „jastrzębim” Fed – powiedział Edward Moya, analityk OANDA.

Spadek ceny ropy jest jednak hamowany przez ostatnie dane amerykańskiego Urzędu Informacji o Energii, które pokazały, że zapasy surowca w USA mocno spadły w ubiegłym tygodniu po wzroście aktywności rafinerii do poziomu ze stycznia 2020 roku.

- To cofnięcie się cen powinno być tymczasowe bo fundamenty zarówno po stronie podaży jak i popytu powinny skompensować odbicie dolara – powiedział Reutersowi Moya.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane