Czytasz dzięki

Ropa WTI najtańsza od 19 lat, poniżej 16 USD za baryłkę

opublikowano: 20-04-2020, 06:15

Cena ropy WTI spadała nawet najniżej od 1999 roku z powodu rosnących obaw o możliwość składowania surowca w sytuacji gwałtownie malejącego popytu.

Kurs ropy WTI z majowych kontraktów spadał w Azji w poniedziałek nawet do 14,47 USD, najniższej wartości od marca 1999 roku. Obecnie za baryłkę trzeba zapłacić 15,38 USD, co oznacza spadek jej ceny o 15,8 proc. Jest najtańsza od 2001 roku. Ropa z czerwcowego kontraktu tanieje o ponad 5 proc. do 23,69 USD. Majowy kontrakt wygasa we wtorek.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

W ubiegłym tygodniu ropa WTI staniała o ok. 20 proc. Rynek uznał, że ogłoszone przez OPEC+ cięcie wydobycia jest zbyt małe w obliczu zapaści popyty spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Do tego rosną obawy o składowanie surowca, którego zapasy rosną w USA już dwanaście tygodni z rzędu. W Cushing w stanie Oklahoma, głównym miejscu składowania ropy w USA, stan zapasów wzrósł o ok. 50 proc. do początku marca.

Ropa Brent nie reaguje tak mocno na problemy ze składowaniem. W poniedziałek jej kurs spada o 0,9 proc. do 27,82 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane