Czytasz dzięki

Rosengren: USA grozi kryzys kredytowy

opublikowano: 24-09-2020, 09:27

Eric Rosengren, szef Fed w Bostonie alarmuje, że jesienią i zimą w USA może nastąpić wzrost liczby zajęć nieruchomości i bankructw firm w przypadku nasilenia pandemii i braku fiskalnego wsparcia, co może skutkować utrudnionym dostępem do kredytu, pisze Reuters.

Rosengren uważa, że pod szczególną presją mogą znaleźć się mniejsze banki jeśli wzrośnie liczba opóźnionych spłat kredytów na nieruchomości komercyjne z powodu problemów firm z kontynuacją działalności.

Eric Rosengren
fot. Bloomberg

- Myślę, że jest bardzo prawdopodobne iż staniemy w obliczu kryzysu kredytowego w miarę zbliżania się końca roku – powiedział Reutersowi szef Fed w Bostonie.

Rosengren przyznał, że jego ocena sytuacji jest bardziej pesymistyczna niż wynika z mediany prognoz pozostałych członków Komitetu Operacji Otwartego Rynku (FOMC) banku centralnego.

Szef Fed w Bostonie jednoznacznie opowiada się za większym wsparciem fiskalnym w związku z dłuższym niż oczekiwano trwaniem pandemii. Zwrócił uwagę, że niektóre firmy, które przed kryzysem pożyczyły pieniądze na rynku obligacji, mogą mieć problem ze spłatą tych długów. 

- Nic by się nie stało gdyby pandemia trwała trzy miesiące, ale tyle nie trwa. Trwa dużo dłużej i dlatego zdecydowanie potrzeba więcej celowych wydatków – powiedział Rosengren.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane