Rosja będzie czarnym koniem

  • Jagoda Fryc
19-12-2012, 08:10

W 2013 r. najwięcej dadzą zarobić rynki, które w tym roku należały do najsłabszych, m.in. Rosja, Chiny i Brazylia – uważają zarządzający

Tegorocznym hitem inwestycyjnym była Turcja. Klienci TFI zarobili tam średnio prawie 45 proc. To o ponad 26 pkt proc. więcej niż przeciętny zysk funduszy akcji polskich uniwersalnych. W 2013 r. kupujący powinni zdominować GPW, jednak to nie przy ul. Książęcej ceny akcji będą rosły najszybciej. Świadczyć o tym mogą ostatnie rekomendacje analityków Credit Suisse i Wood & Co., którzy zalecają niedoważanie polskich akcji na rzecz walorów tureckich, rosyjskich, węgierskich i rumuńskich. Podobnego zdania są też krajowi zarządzający funduszami, którzy choć wierzą w zwyżki na warszawskiej giełdzie, to największych zysków spodziewają się na zagranicznych rynkach wschodzących.

Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych w Quercus TFI, uważa, że to, które kraje dadzą najwięcej zarobić, będzie w dużej mierze zależeć od zmian cen surowców.

— Zaryzykowałbym stwierdzenie, że surowce pozostaną tanie. W dalszym ciągu w modzie będą inwestycje w Turcji, choć nie ma co liczyć na powtórzenie wysokich stóp zwrotu z 2012 r. — uważa Marek Buczak.

Podobnego zdania jest Tomasz Piotrowski, zarządzający funduszami Skarbiec TFI, który spodziewa się, że giełda turecka wzrośnie w 2013 r. o 25 proc. Jego zdaniem, czarnym koniem będzie Rosja. Zdaniem specjalisty, wyceny tamtejszych spółek są niskie, a zmiany strukturalne zapowiadane przez polityków na rok 2013 poprawią transparentność tego rynku. Mimo wielu rodzajów ryzyka, rosyjska giełda może zwyżkować nawet 50 proc. — uważa Tomasz Piotrowski. Optymistą jest też Marek Buczak, który dostrzega analogię z poprzedniej hossy, kiedy najpierw silnie rosły ceny akcji tureckich firm, a później rosyjskich.

Więcej w środę w "Pulsie Biznesu" i w serwisie pulsinwestora.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Rosja będzie czarnym koniem