Czytasz dzięki

Rosja, Białoruś i Kazachstan przystępują do budowy WPG, Ukraina zwleka

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-08-2005, 21:15

Rosja, Białoruś i Kazachstan w najbliższych miesiącach podpiszą pakiet umów, powołujących do życia Wspólną Przestrzeń Gospodarczą (WPG) - poinformował prezydent Władimir Putin w stolicy Tatarstanu, Kazaniu, gdzie w sobotę odbył się szczyt tej organizacji regionalnej.

Rosja, Białoruś i Kazachstan w najbliższych miesiącach podpiszą pakiet umów, powołujących do życia Wspólną Przestrzeń Gospodarczą (WPG) - poinformował prezydent Władimir Putin w stolicy Tatarstanu, Kazaniu, gdzie w sobotę odbył się szczyt tej organizacji regionalnej.

    Oprócz tych trzech krajów do WPG wchodzi też Ukraina. Wspólna Przestrzeń Gospodarcza, powstała z inicjatywy Moskwy, ma czerpać z doświadczeń Unii Europejskiej i stanowić strukturę, wokół której będą się skupiać również inne kraje b. ZSRR.

    Według prezydenta Rosji, pierwszy pakiet porozumień, liczący 29 dokumentów i określający zasady funkcjonowania WPG, zostanie podpisany do końca listopada 2005 roku. Drugi, składający się z 15 umów i przewidujący utworzenie wspólnego obszaru celnego - do końca lutego 2006 roku.

    Ukraina - jak oświadczył Putin - wyraziła gotowość stopniowego włączania się do budowy WPG.

    Rosja, Ukraina, Białoruś i Kazachstan podpisały porozumienie o utworzeniu Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej 19 wrześniu 2003 roku w Jałcie. Zakłada ono, że na terytorium "czwórki" towary, kapitały i siła robocza będą się przemieszczać bez ograniczeń. Cztery kraje zobowiązały się też do koordynowania polityki podatkowej, pieniężno-kredytowej i walutowej.

    Nowe władze w Kijowie, które powstały po wyborach prezydenckich w grudniu 2004 roku i które za swój strategiczny cel uznał członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, sceptycznie podchodzą do projektu WPG.

    Rząd Wiktora Juszczenki nie zgadza się m.in. na tworzenie organów ponadnarodowych w ramach tej organizacji, uważając, że przeszkodzi jej to w integracji z UE. Z pierwszego pakietu 29 dokumentów, które mają być podpisane do końca listopada, Ukraina zaakceptowała tylko 15.

    Tymczasem - jak wyjaśniło anonimowe źródło na Kremlu, cytowane przez agencję Interfax - "pierwszych 29 dokumentów stanowi integralny pakiet - muszą być podpisane i wejść w życie jednocześnie". "Wyłączenie lub zamiana któregokolwiek z porozumień pozbawia praktycznego sensu postawione przy tworzeniu pakietu cele i zadania" - oświadczył kremlowski urzędnik.

    Zdaniem rosyjskiego politologa Konstantina Zatulina, "Rosja, Białoruś i Kazachstan nie mogą być zadowolone z wyników szczytu w Kazaniu, ponieważ kraj, dla którego wymyślono Wspólną Przestrzeń Gospodarczą - Ukraina - gra na zwłokę". "Jeśli tym trzem krajom nie byłaby potrzebna Ukraina, spokojnie realizowałyby swój program w ramach Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG)" - zauważyłZatulin.

    Według niego, taki stan utrzyma się do wyborów parlamentarnych na Ukrainie, wyznaczonych na 26 marca 2006 roku. "Dopiero te wybory pokażą, czy projekt WPG zostanie zrealizowany" - prognozujerosyjski politolog.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane