Rosja chce sprzedać część Rosneftu Chinom i Indiom

opublikowano: 20-06-2016, 07:48

Prezydent Władimir Putin rozważa sprzedaż części największego państwowego koncernu naftowego Chinom i Indiom, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Rosja szuka nabywców 19,5 proc. akcji Rosneftu i preferowałaby, aby kupiły je wspólnie Chiny i Indie, które generują największy na świecie popyt na ropę, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg od dwóch źródeł mających wiedzę w tej sprawie.

Władze Rosji oczekują co najmniej 700 mld rubli (11 mld USD) za pakiet akcji największego rosyjskiego koncernu naftowego. Pozyskanie takich pieniędzy pozwoliłoby pokryć braki w budżecie. Chiny i Indie sygnalizowały wcześniej zainteresowanie inwestycją w Rosneft, ale nie było mowy o wspólnej inwestycji. Indyjski minister ds. ropy Dharmendra Pradhan potwierdził, że nie można tego wykluczyć.

- Nie jesteśmy rywalami – powiedział podkreślając, że państwowe koncerny naftowej z Indii i Chin już realizują wspólne projekty.

Rosyjski minister gospodarki, Aleksiej Uljukajew powiedział, że spodziewa się sprzedaży akcji Rosneftu w tym roku. Już w kwietniu prezydent Władimir Putin mówił, że chciałby, aby realizacja transakcji nastąpiła tak szybko, jak uda się znaleźć strategicznego partnera, który nie jest „skąpcem”.

- Potrzebujemy pieniędzy – powiedział Putin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja chce sprzedać część Rosneftu Chinom i Indiom